INTAMSYS, po niedawnej próbie znalezienia swojej niszy w przemysłowym druku FDM, prezentuje pierwszy projekt wykonany z wykorzystaniem jednej z drukarek z serii FUNMAT. BioNEEK, czyli pasywny egzoszkielet kolana został zaprezentowany na tegorocznych kwietniowych targach RAPID + TCT.

BioNEEK opracowany został przez Sichuan Ju An Hui Science and Technology. Ta bioniczna orteza zostałaby doceniona i gorąco przyjęta przez każdą osobę cierpiącą na jakiekolwiek problemy ze stawem kolanowym. Trudno nie zauważyć, jak duża część społeczeństwa ma problem z kolanami – w szczególności dotyczy to osób w wieku starszym, jak również sportowców. Staw ten jest szczególnie wrażliwy na przeciążenia, urazy i choroby reumatologiczne, a do tego jest kluczowy do przemieszczania się, nie dziwi znaczne obniżenie jakości życia takich pacjentów. Nie wspominając o tym, że nieprawidłowe obciążanie pozostałych stawów prędzej czy później również doprowadzi do ich zniszczenia.

Naturalnie, dysponujemy już szeroką gamą ortez i zabiegów chirurgicznych, które ulżą w bólu, mimo to – opracowywanie nowych projektów aparatów ortopedycznych, które są skuteczniejsze niż ich poprzednicy, jest ważne w powodów właściwie oczywistych. Tak więc powstał egzoszkielet zakładany na kolano, mający za zadanie staw odciążyć, zapewnić stabilność i ochronę przed pogłębianiem się urazu, a jednocześnie – nie ograniczać, a nawet wspomagać ruchomość. Projekt BioNEEK jest pod tymi względami jak na razie jednym z najbardziej zaawansowanych aparatów.

Zasada działania BioNEEK opiera się w znacznej mierze na amortyzatorze magnetycznym, który rozprasza i łagodzi wstrząsy oraz odciąża staw. Dodatkowo egzoszkielet wyposażony jest w zawias umożliwiający ruchy w jednej osi. Dzięki temu kolano w trakcie ruchu jest stabilizowane po bokach, gdy własne więzadła nie są w stanie go dostatecznie ustabilizować. Całość zapobiega nadmiernemu przeprostowi, dodatkowo zmniejsza ból i zapobiega pogłębianiu się uszkodzeń. Ruchomość ortezy sprawia, że pacjent może w niej być poddawany rehabilitacji, a także normalnie funkcjonować bez dolegliwości bólowych.

Nietrudno się domyślić, że technologia druku 3D została wybrana w tym wypadku ze względu na możliwość personalizacji i dopasowania projektu do konkretnego pacjenta, wymiarów jego kolana oraz potrzeb i problemów. Egzoszkielet wykonany został z PEEK ze względu na jego wytrzymałość i niską wagę. Jako drukarkę wybrano FUNMAT PRO HT od INTAMSYS. Całość egzoszkieletu została pokryta dodatkową warstwą pianki dla zwiększenia komfortu i uniknięcia otarć.

Źródło: www.3ders.org

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D