Brytyjski zespół inżynierów z Jaguar Land Rover zaprojektował nowatorskie, lekkie rękawice ochronne wykonane w technologii druku 3D, które mogą być noszone przez osoby pracujące na liniach produkcyjnych firmy. Rękawice mogą pomóc w zapobieganiu zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego spowodowanym przez typowe, codzienne obciążenia jakiemu poddawani są pracownicy.

Badania przeprowadzone przez US Bureau of Labor Statistics stwierdzają, że zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym kontuzje nadgarstka, czy zapalenie ścięgien  stanowią około 30% wszystkich obrażeń w miejscu pracy, które skutkują zwolnieniem z pracy. Niektóre badania sugerują nawet, że blisko 10% światowej populacji cierpi na tego typu zaburzenia. Aby zniwelować prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń na liniach produkcyjnych, inżynierowie z zakładu Jaguar Land Rover w Gaydon, w Wielkiej Brytanii postanowili opracować specjalną rękawicę ochronną dla pracowników.

Rękawica zmniejsza zmęczenie mięśni użytkownika poprzez konstrukcję siatkową, która optymalnie rozkłada naprężenia. Została wykonana z elastycznego materiału i tak zaprojektowana, aby praca w niej była wystarczająco wygodna podczas ośmiogodzinnej zmiany. Prototyp rękawicy został wydrukowany na drukarce 3D HP Jet Fusion 5200, z nowego materiału ULTRASINT TPU, opracowanego przez BASF.

Projekt jest realizowany w Jaguar Land Rover Additive Manufacturing Center, gdzie producent samochodów produkuje ponad 80 000 części rocznie. Części są przeznaczone do szeregu zastosowań, w tym do prototypowania funkcjonalnego, makiet projektowych oraz pomocy montażowych i osprzętu produkcyjnego. Firma zajmuje się również drukowaniem części końcowych w ramach projektu Jaguar XE SV 8.

Po przetestowaniu różnych gęstości kratownic, zespół Jaguar opracował prototyp drugiej generacji zawierający podkładkę piankową wykonaną z dodatku udarowego D30 – polimeru, który doskonale absorbuje uderzenia. Ostatecznie rękawica zostanie wprowadzona do użytku przez pracowników linii produkcyjnej Jaguar Land Rover, aby ułatwić prowadzenie różnych prac, jak np. ręcznego montażu osłon drzwi. Gdy testy przejdą walidację w fabryce w Gaydon, rękawice zostaną przekazane do pozostałych, wybranych fabryk Jaguar Land Rover.

Źródło: www.uk.motor1.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D