Chociaż naukowcom nadal daleko do znalezienia sposobu tworzenia drukowanych 3D, w pełni funkcjonalnych organów metoda biodruku zyskuje kolejne, coraz ciekawsze aplikacje. Naukowcom z Uniwersytetu Minnesoty udało się wykorzystać wspomnianą technologię do wytwarzania struktur z komórek rakowych, a następnie padania ich pod kątem najbardziej optymalnego sposobu terapii.

Standardowo stosowaną metodą badania i postępowania z komórkami nowotworowymi jest hodowanie ich na płaskim podłożu, nie pozwalając im tworzyć struktury przestrzennej. Z tak przygotowanego materiału biologicznego tworzy się preparaty – komórki umieszczanie są pomiędzy dwoma szklanymi powierzchniami, co pozwala na obserwowanie ich pod mikroskopem. Niestety, liczne badania wykazały, że komórki hodowane w takim środowisku wykazują inne właściwości niż taki, które hodowane były w strukturze przestrzennej.

Co więcej, komórki, które rosnąc tworzą strukturę 3D są o wiele bardziej wiarygodnym komórek z żywego organizmu niż te wyhodowane na płaskim podłożu. Z tego powodu naukowcy coraz częściej sięgają po technologię biodruku 3D wytwarzając struktury z komórek lub odpowiednią strukturę, która pozwoli na ich wzrost w kontrolowany sposób, podobny do tego, który zachodzi w wewnątrz organizmów.

Testowanie nowych leków i sposobów terapii przeciwnowotworowych to dziedzina nauki, w której Uniwersytet Minnesoty jest liderem. Nic więc dziwnego, że pracownicy naukowi z tej uczelni nieustannie szukają innowacyjnych rozwiązań i metod ulepszania swoich badań. Jak mówi jeden z członków projektu, biodruk 3D daje ogromne możliwości z zarówno tworzenia struktur o wybranej geometrii jak i używania dowolnego materiału biologicznego – również komórek nowotworowych konkretnych pacjentów.

Według Angeli Panoskaltsis-Mortari, która odpowiedzialna jest za nadzorowanie badań z wykorzystaniem technologii biodruku 3D na uniwersytecie, doświadczenia dotyczące skuteczności leków przeprowadzone na przestrzennych modelach komórkowych są bardziej wiarygodne. Jak dotąd, biodruk 3D jest jedyną technologią, która daję taką swobodę w wyborze materiału, zapewniając precyzję geometrii wytwarzanych modeli.

Źródło: 3ders.org

Photo by Jacobs School of Engineering on Foter.com / CC BY

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like