Z ekosystemu oferowanego przez Zortrax – urządzeń, materiałów oraz oprogramowania –  korzystają reprezentanci najróżniejszych branż. Są wśród nich zarówno przedstawiciele NASA czy międzynarodowych koncernów (m.in. Bosch) jak i mniejsi producenci, którzy w swojej pracy wykorzystują druk 3D w procesach projektowania i szybkiego prototypowania.

Wykorzystanie drukarek 3D w procesie projektowym było jednym z wiodących tematów podczas ostatniej konferencji “Zortrax. Od Kickstartera do globalnego lidera”, która odbyła się kilka dni temu w Warszawie. Oprócz informacji na temat sytuacji na rynku druku 3D, uczestnicy mogli posłuchać praktyków, którzy opowiadali jak wykorzystują technologie przyrostowe w codziennej pracy.

Często wykorzystanie druku 3D w branżach innych niż przemysł i dziedziny stricte techniczne jest bagatelizowane i nie poświęca się im niestety odpowiedniej ilości uwagi. Nie zmienia to jednak faktu, że technologie przyrostowe w dużym stopniu wpływają na optymalizację pracy projektantów, którzy poprzez wydruk 3D mogą prezentować kolejne etapy swojej pracy, jak i tworzyć finalne produkty, testować ich funkcjonalność oraz ocenić walory estetyczne.

ABCar Oldtimers – retro i futuro

O wykorzystaniu technologii druku 3D w branży motoryzacyjnej można pisać wiele – szerokie spektrum zastosowań pozwala na szukanie coraz to nowych zastosowań. Jednym z beneficjentów rozwiązań Zortrax jest firma ABCar Oldtimers, która wykorzystuje technologie addytywne jako narzędzie, które pomaga im w renowacji zabytkowych modeli aut.

Bartłomiej Błaszczak, Design & Engineering Director w ABCar Oldtimers, zdradzał szczegóły wykorzystania technologii addytywnych w pracy specjalistów z jego firmy.

ABCars Oldtimers zajmują się autami, do których zdobycie oryginalnych części jest już często niemożliwe – w takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest druk 3D elementu zaprojektowanego dla konkretnego modelu auta. Duża gama materiałów do druku 3D w ofercie polskiego producenta pozwala na wytwarzanie również części nietypowych – m.in. zamienników sparciałych części gumowych z tworzywa Z-FLEX czy obudów do gniazdek elektrycznych z Z-ESD, który jest materiałem dedykowanym dla przemysłu elektrycznego i posiada odpowiednie parametry.

Dla firmy wdrożenie technologii druku 3D oznaczało również znaczne oszczędności, poprzez redukowanie ilości potencjalnych błędów, które mogą wystąpić podczas projektowania form wtryskowych. Po zebraniu wymiarów, zaprojektowaniu ich w środowisku CAD, elementy są drukowane 3D i przymierzane do samochodu. W takiej sytuacji łatwo nanieść zmiany i zmodyfikować pierwotny projekt jeszcze w warsztacie.

Krystian Kowalski Industrial Design – druk 3D we wzornictwie użytkowym

Kolejnym prelegentem, który opowiadał o aplikacjach druku przestrzennego podczas konferencji Zortrax był Krystian Kowalski – projektant, właściciel biura projektowego Krystian Kowalski Industrial Design. W swoim wystąpieniu przedstawiał korzyści wynikające z szybkiego tworzenia fizycznych prototypów w technologii druku 3D, które pod wieloma względami przewyższają komputerowe wizualizacje.

Jak przyznaje, wydrukowany w 3D model pozwala na ocenę projektu pod kątem estetycznym i wykonawczym. Równocześnie jest przydatny również przy prezentacji projektów potencjalnym klientom – obejrzenie modelu rzeczywistego przedmiotu często pomaga w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania.

Druk 3D jako wydajna metoda produkcji

Wykorzystanie druku 3D w niskoseryjnej produkcji stało się już powszechnie wykorzystywaną metodą wytwórczą w wielu branżach. Coraz więcej producentów odważnie sięga po drukarki. Ich wykorzystanie w codziennej pracy przekłada się bezpośrednio na budowanie przewagi konkurencyjnej, chociażby dzięki optymalizacji kosztów oraz elastyczności procesu produkcji. Technologia druku 3D pozwala na wytwarzanie dowolnych partii elementów, bez konieczności spełnienia minimum produkcyjnego, aby cały proces był opłacalny.

ZOBACZ TEŻ: Wykorzystanie farmy drukarek 3D w produkcji lamp LimeLite

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D