Jak powstają efekty specjalne w American Horror Story?

1

American Horror Story to nadawany od 2011 roku serial z pogranicza dramatu i horroru, który możemy oglądać w Polsce na kanale Fox. Do tej pory zostały wyemitowane cztery sezony, które każdorazowo tworzą oddzielną, zamkniętą historię, osadzoną w innych okolicznościach i czasie. Gwiazdą serialu jest Jessica Lang, a oprócz niej pojawiło się wielu innych znanych aktorów jak np. Kathy Bates, Angela Basset czy Michael Chiklis (czyli Ben Grimm a.k.a The Thing z „Fantastycznej Czwórki” oraz Vic Mackay z genialnego „The Shield„). W nadchodzącym, piątym sezonie wystąpi Lady Gaga. American Horror Story jest przepełnione mnóstwem niesamowitych efektów specjalnych, które są efektem połączenia technologii cyfrowej oraz tradycyjnych technik (tzw. „practical effects„).

W czwartym sezonie serialu o tytule „Freak Show„, akcja toczy się w latach 50-tych ubiegłego wieku, w małej miejscowości Jupiter na Florydzie i prezentuje historię osób tworzących Teatr Osobliwości, czyli ludzi zdeformowanych pod wpływem chorób, mutacji lub wad genetycznych, wystawionych na publiczny pokaz. Jednym z głównych bohaterów są bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler, odgrywane przez Sarah Pulson.

Było to nie lada wyzwanie dla ekipy odpowiedzialnej za stworzenie efektów specjalnych – firmy Fractured FX, która za swoje dokonania przy czwartej serii serialu otrzymała nagrodę Emmy. Na potrzeby postaci odgrywanej przez Pulson, zeskanowano skanerem 3D jej głowę i odtworzono w hiper realistyczny sposób w kilku wersjach. Głowy były animowane i odtwarzały w idealny sposób mimikę twarzy aktorki.

American Horror Story 05

Głowa została przytwierdzona do ciała Pulson na specjalnej konstrukcji poszerzającej jej ramiona. Dodatkowa głowa służyła tak naprawdę do pomocy aktorce w odgrywaniu poszczególnych scen – docelowo grała ona obydwie bliźniaczki oddzielnie, a sceny były później łączone ze sobą cyfrowo.

American Horror Story 04

Przy tworzeniu replik głowy wykorzystywano wszystkie dostępne technologie – w tym druk 3D. Jak mówią członkowie ekipy Fractured FX, skanowanie 3D i druk 3D umożliwia stworzenie rzeczy z dokładnością, niemożliwą do osiągnięcia przez człowieka – rzeźbiarza lub modelarza.

American Horror Story 02

Oczywiście wydrukowanie modelu w technologii druku 3D nie powoduje, iż człowiek przestaje być potrzebny. Głowa aktorki byłą szczegółowo malowana przez modelarzy, a specjaliści od makijażu odtwarzali najdrobniejsze szczegóły cery Sarah Pulson.

American Horror Story 03

Efekt końcowy jest niewiarygodny, co można zobaczyć m.in. na poniższym klipie promującym czwarty sezon American Horror Story:

DODAJ KOMENTARZ:

1 komentarz

  1. Avatar
    Mateusz Brodowski on

    Fajny filmik wypuścili na temat tych efektów ale trochę żałuję bo zaspoilerowałem sobie nie mało 😉
    Polecam AHS Asylum!