Miniony rok obfitował w liczne, kickstarterowe kampanie z drukarkami 3D w tle. Spora ich część bazowała na bardzo popularnej ostatnio technologii, która do naświetlania żywicy fotopolimerowej wykorzystuje wysokorozdzielczy ekran LCD. Początek roku mamy póki co spokojny, a pierwsza pojawiająca się konstrukcja to znów tak zwany LCD-SLA.

Opracowana przez KENDLE, startup z Hongkongu, drukarka 3D wizualnie przypomina pewną dostępną na chińskich portalach aukcyjnych konstrukcję. To co ją jednak wyróżnia to dość duży obszar roboczy, który wynosi 190 x 120 x 220 mm. Ponadto K2 oferuje prędkość druku na poziomie 5 sekund na pojedynczą warstwę. Warto jednak dodać, że pomimo tego, że możemy swobodnie korzystać z żywic firm trzecich, dane te dotyczą dedykowanych fotopolimerów pochodzących od producenta.

Zastosowana matryca pozwala na uzyskanie rozdzielczości XY wynoszącej 75 mikrometrów. Minimalna wysokość drukowanej warstwy to 10 mikrometrów, podczas gdy maksymalna określana jest na, definiowane dość nietypowo, 500 mikrometrów. Sama konstrukcja sprawia wrażenie wykonanej bardzo solidnie i z dobrych jakościowo podzespołów. Obudowę zrobiono z metalu oraz akrylu (dostępnego w pięciu kolorach), a do napędu osi Z wykorzystano prowadnice liniowe Hiwin.

Dodatkowe wyposażenie KENDLE K2 stanowi wbudowany panel dotykowy, za pomocą którego jesteśmy w stanie wykonać wszystkie niezbędne, związane z drukowaniem oraz przygotowaniem do niego, operacje. Komunikacja z urządzeniem zapewniona została poprzez złącza USB, Ethernet oraz łączność WiFi.

Regularna cena K2 ustalona została na 2.099 $, ale na trwającej właśnie kampanii na Kickstarterze można ją nabyć za 1.253 $. Za tę kwotę otrzymamy drukarkę 3D oraz 0,8 kg dedykowanej żywicy KENDLE w kolorze białym. Za 153 $ możemy natomiast dokupić dodatkowe 5 kg żywicy (dostępnej w pięciu różnych kolorach). Celem kampanii jest zebranie 25.573 $. Na dwadzieścia cztery dni przed jej końcem udało się pozyskać około 16.000 $.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like