W ostatnim czasie opublikowałem kilka artykułów nt. różnych metod uzyskiwania kolorowych wydruków w technologii FDM. Począwszy od czterokolorowych drukarek 3D, przez urządzenia drukujące z kilku kolorów filamentów naprzemiennie, po nanoszenie koloru na wydruki w trakcie ich tworzenia flamastrami. Niestety większość z nich jest na etapie wczesnych prototypów i są poza zasięgiem większości osób. Dziś zaprezentuję metodę, która choć bardziej dostępna, wiąże się z pewnym ryzykiem – nieumiejętne stosowanie jej może być szkodliwe dla zdrowia. Mowa o hydrografice, technologii przenoszenia wzorów graficznych ze specjalnej folii na przedmioty, przy użyciu wody.

Z pewnością wielu z was widziało niesamowicie wyglądające filmy na YouTube lub animowane GIF`y, na których ktoś zanurzał ręce w cieczy wypełnionej jakimś wzorem, po czym wyjmował je dokładnie nim obklejone. To właśnie hydrografika – proces, za pomocą którego możemy pokrywać dowolne przedmioty i kształty skomplikowanymi motywami graficznymi.

Choć wydaje się to być proste i banalne, w praktyce jest dość skomplikowane i może być niebezpieczne dla zdrowia – dużo bardziej niż wdychanie oparów drukującego się ABS czy kąpiel wydruków w oparach acetonu. Do pojemnika (fachowo nazywanego „wanną„) nalewa się zwykłą wodę. Następnie do wody wkłada się specjalną folię z nadrukowanym wzorem. Folia zostaje spryskana tzw. „aktywatorem” a obiekt, na który ma być naniesiona grafika specjalnym „podkładem„. Kolejnym etapem jest zanurzenie obiektu w cieczy z folią i odczekaniu chwili, aż grafika do niego przylgnie. Obiekt trzeba otrząsnąć z resztek grafiki wokół, następnie wyjąć, oczyścić, osuszyć i polakierować. Od teraz nasz przedmiot posiada nie tylko fantastyczny wzór, to jest dodatkowo wyposażony w powłokę, która jest odporna na uszkodzenia, warunki atmosferyczne i wysokie temperatury.

Hydrografika 02

Rozwiązanie jest stosowne przede wszystkim w branży tuningowej – za pomocą hydrografiki ozdabia się felgi motocyklowe i samochodowe, elementy wykończenia aut, jak również broń i różnego rodzaju akcesoria.

Hydrografika 03

Francuski le FabShop, który był zaangażowany w niedawno opisywany projekt zamiany MakerBot Replicatora 2 w urządzenie do tatuowania, zaprezentował wykorzystanie hydrografiki w połączeniu z drukiem 3D. W poniższym tutorialu pokazuje krok po kroku jak wykonać śliczne, damskie pantofelki na Replicatorze i ozdobić je kwiecistym nadrukiem.

Z hydrografiką jest niestety jeden poważny problem – chemia, której używa się do aktywowania folii i utrwalania nadruków jest bardzo szkodliwa i nie powinno się jej używać z bliskich odległości. Tym samym nie jest to rzecz, z której należałoby korzystać w domu. Również sama folia z grafiką to często produkt pochodzenia chińskiego, w związku z czym mogą czyhać tu niespodzianki… Jeśli chodzi o koszty, to aktywatory kosztują ok. 70-90 PLN, folie z grafikami ok. 30 PLN. Temat jest jak najbardziej ciekawy, ale podkreślam: don`t try this at home!

Hydrografika 04

Źródło: www.lefabshop.fr via www.3dprinterworld.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. Badałem temat. Za bardzo high-endowe rozwiązanie. Przynajmniej na potrzeby komercyjne. Nie po drodze z tanimi FDMami. Byłoby jak nakładanie atłasu na stół z warsztatu.

  2. Z hydrografiką też jest problem taki, że niemożliwe jest umieszczenie danej grafiki w konkretnym miejcu na obiekcie – hydrografika to zazwyczaj gotowe różne już folie z powtarzalnymi wzorkami, ślaczkami itp. Nie da się zrobić zdjęcia osoby/ zwierzaka czy innego przedmiotu itp i umieścić na jakimś posążku o kształcie który jest na zdjęciu – wydruk tutaj zawsze jest celowany do obiektu „na oko”. Nawet przy zastosowaniu specjalistycznych i zautomatyzowanych maszyn nie da się wycelować.
    Hydrografika to jedyny sposób na pokolorowanie złożonych geometrycznie kształtów – jednak ta metoda ma bardzo wiele ograniczeń.
    http://www.youtube.com/watch?v=dv0J2ma9H08

  3. Witam, szukam drukarni która nadrukowlaby moje projekty na folie do hydrografii, ktoś coś?

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D