To, czy wydruk zakończy się sukcesem warunkuje wiele czynników. Czasem nie masz na nie wpływu, jak w przypadku nieprawidłowo przygotowanego modelu czy błędnie wygenerowanego G-Code’u. Jednak możemy starać się minimalizować ryzyko nieudanego wydruku poprzez stosowanie kilku prostych, ale ważnych wskazówek. Sprawdź, czy wiesz o wszystkich z nich?

W przypadku amatorskich drukarek 3D typu RepRap jakość wydruku 3D zależy w dużej mierze od jakości konstrukcji oraz ustawień poczynionych w darmowym i adaptowanym do danego urządzenia slicerze. Poniższe rady dotyczą urządzeń produkowanych seryjnie dla osób, które chcą drukować rzeczy, a nie zajmować się ustawianiem zaawansowanych ustawień i parametrów w slicerze.

Sprawdź czy masz aktualne oprogramowanie drukarki 3D

Producenci oprogramowania do cięcia modeli starają się wychodzić na przeciw użytkownikom, udoskonalając wciąż swoje produkty. Eliminując błędy, twórcy wciąż poprawiają funkcjonalność oprogramowania.

Jeżeli twój slicer wyposażony jest w funkcję automatycznej aktualizacji uruchom ją już teraz i ciesz się zawsze najwyższą jakością swojego softu.

Regularna kalibracja stołu roboczego

Pamiętaj o czynnościach konserwacyjnych. Drukarka 3D wyposażona jest w wiele elementów ruchomych oraz podlegających ciągłemu nagrzewaniu i chłodzeniu. Jeżeli nie będziesz dbał wystarczająco dobrze o swoje urządzenie, jego żywotność zostanie znacznie skrócona. Przed rozpoczęciem pracy z drukarką 3D upewnij się, że wszystkie śruby, paski i krążki są stabilne i znajdują się w odpowiednich miejscach.

Nie zapominaj o regularnym poziomowaniu stołu – nawet w przypadku drukarek 3D z automatyczną kalibracją jest to czasem konieczne. Ten element warunkuje przecież jeden z głównych czynników powodzenia procesu druku 3D czyli jakość wydruku pierwszej warstwy modelu.

Zanim przystąpisz do pracy upewnij się, że głowica umieszczona jest równolegle do stołu. Ustaw poziom stołu tak, aby w każdym miejscu odległość między głowicą a platformą roboczą była równa. Jaka powinna być jej grubość? Mniej więcej wysokogramaturowego papieru – właśnie dlatego do poziomowania stołu używa się wizytówek!

Jeżeli odległość będzie zbyt mała głowica będzie naruszać wytworzone już struktury, psując tym samym wydruk. Gdy z kolei będzie zbyt duża – materiał będzie nakładany nieprecyzyjnie lub osadzał się na głowicy, co doprowadzi do jej zatkania.

Czyste miejsce pracy

Może brzmi to banalnie, ale tak jak każde dziecko sprząta swoje zabawki, tak i Ty powinieneś zadbać o własne miejsce pracy. Po skończonym procesie druku zadbaj o:

  • usunięcie fragmentów raftu czy wydruku, które pozostały na stole roboczym,
  • zebranie okruchów filamentu, które pozostały po odklejaniu modelu od platformy,
  • oczyść stół roboczy – podczas używania klejów adhezyjnych środek najlepiej zmyj zaraz po skończeniu druku – inaczej może być to uciążliwe.

Dobra adhezja

Niektóre wydruki mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin, jednak to od pierwszej warstwy zależy powodzenie twojego projektu. Jeżeli już na tym poziomie widzisz mankamenty, lepiej przerwij wydruk i dopracuj parametry.

Najczęstszym problemem jest tzw. wrapping czyli podwijanie się krawędzi wydruku spowodowane zbyt małą przyczepnością. Możesz ją poprawić poprzez stosowanie klejów lub podkładek (tutaj znajdziesz pełen wachlarz rozwiązań – wybierz swoje ulubione).

Cierpliwość

Nie pozwól aby niepowodzenia odniesione podczas pierwszych wydruków zniechęciły Cię do świata technologii przyrostowej. Bazuj na doświadczeniu swoim i innych, staraj się testować różne parametry druku, tak aby udało Ci się osiągnąć jakość wydruków, która da Ci satysfakcję!

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like