Intensywny proces automatyzacji procesów produkcyjnych jest ściśle powiązany z rozwojem firm ze świata robotyki przemysłowej. Jednym z flagowych producentów inteligentnych rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji jest niemieckie przedsiębiorstwo KUKA. Firma obok wytwarzania autonomicznych manipulatorów zajmuje się również tworzeniem oprogramowania do implementacji systemów w przedsiębiorstwach.

Urządzenia od KUKA stanowią integralną część parków maszynowych najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk i zakładów produkcyjnych z różnych gałęzi przemysłu, wpierając procesy wytwarzania. Jednak czy zastanawialiście się, jak przebiega proces produkcji manipulatorów KUKA i jaką rolę odgrywa w nich technologia druku 3D?

Centrum Rozwoju i Technologii KUKA (Augsburg, Niemcy) zostało wyposażone w drukarki 3D MakerBot Z18. Urządzenia znajdują zastosowanie nie tylko w procesie tworzenia prototypów części, które docelowo wytwarzane są z metalu przy pomocy konwencjonalnych metod. Technologia addytywna wykorzystywana jest również do produkcji lekkich podzespołów włączanych do zautomatyzowanych systemów KUKA (Automated ItemPIQ system).

Urządzenia MakerBot Z18

Wykorzystanie druku 3D w procesie szybkiego prototypownia w czasie rozwoju produktu dało możliwość wyposażenia robotów w nowe funkcję. Dodatkowo, już w czasie procesów produkcyjnych technologia przyrostowa pozwoliła na redukcję wagi elementów, które produkowane są teraz w o wiele krótszym czasie – wydruki uruchomione w nocy mogą być montowane już w ciągu kolejnego dnia roboczego.

Liczby mówią same za siebie – roczny czas pracy drukarek 3D szacowany jest na 7 000 godzin, skutkując zaoszczędzonym czasem dostawy komponentów na poziomie 6-8 tygodni. Jak mówi Otmar Honsberg, kierownik ds. inżynierii aplikacji,  bez druku 3D firma nie osiągnęłaby poziomu produkcji, na którym jest obecnie.

Działania podjęte przez  firmę KUKA przy współpracy z MakerBot kwalifikują ją jako tzw. Fabrykę Przyszłości, podobnych do tych jakie tworzą tacy giganci produkcji jak Siemens czy Tesla. Rozwiązania proponowane przez KUKA cechuje precyzja i niezawodność, które idą w parze z bezpieczeństwem użytkowania. W najbliższym czasie planowane są dalsze inwestycje w technologie addytywne, które sukcesywnie zmieniają sposób funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Dalszy rozwój ma doprowadzić do stworzenia autonomicznego parku maszynowego w fabryce firmy, będącej liderem robotyzacji.

Technologia przyrostowa ze względu na krótszy czas oczekiwania na produkt finalny jest właściwą formą produkcji w przypadku zleceń na niestandardowe chwytaki, kleszcze lub całe ramiona robotyczne. Co więcej, MakerBot Z 18 wykorzystywany jest w procesie doskonalenia inteligentnych systemów człowiek-maszyna, w których istotne jest bezpieczeństwo pracownika współpracującego z robotem.

Drukarka 3D MakerBot Z18 dostępna jest w ofercie cadxpert – szczegółowe informację na temat Makerbot Replicator Z18 dostępne na stronie cadxpert.com.pl oraz pod adresem [email protected].

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like