Lafarge Holcim i XtreeE prezentuje pierwszy drukowany pawilon w Europie!

1

Czytając artykuły z minionego tygodnia nie sposób nie odnieść wrażenia, że wielu twórcom przyświeca motto „Im większe, tym lepsze„. Warto tu wspomnieć blisko trzymetrowego Roberta Lewandowskiego, który będzie prezentowany w przyszły czwartek na Dniach Druku 3D w Warszawie,  ogromne ODO Kronos dla URSUSA, czy drukarkę 3D WHAM o gigantycznym obszarze roboczym. Trend zdaje się nie tracić na popularności, co potwierdzają dwie europejskie firmy, specjalizujące się w wielkogabarytowych wydrukach 3D z betonu.

Budynki wykonywane w technologiach addytywnych to nic nowego – chińska firma WinSun od dawna drukuje całe osiedla, w Arabii Saudyjskiej trwają pracę nad podobnymi przedsięwzięciami. Wszystko wskazuje, że niebawem betonowe konstrukcje urozmaicą również europejski krajobraz. Pierwsze kroki w ty kierunku poczyniły Lafarge Holcim – francusko-szwajcarski gigant branży budowlanej razem z XtreeE – francuskim start-upem.

Firmy rozpoczęły współpracę od wydrukowania pierwszego w Europie elementu nośnego z betonu – podpory dachu placu zabaw w jednej z francuskich szkół. Jednak to była tylko rozgrzewka…

Kilka dni temu świat obiegła informacja o pierwszym, europejskim pawilonie powstałym dzięki drukowaniu przestrzennemu. Zaprezentowano go przed siedzibą 3DS – przedsiębiorstwa specjalizującego się w oprogramowaniu do projektowania i wizualizacji 3D z siedzibą w Vélizy.  Projekt blisko trzymetrowej bryły powstał z inicjatywy władz francuskiego regionu Ile-de-France, we współpracy z Lafarge Holcim,  XtreeE a takze 3DS i ABB.

7

Jak przyznają twórcy projektu, inspiracje czerpano natury – przy planowaniu bocznych ścian sugerowano się kształtem korzeni drzew. Co ciekawe, cały pawilon stylizowany jest na… ziarno kawy! Ponadto projekt został zoptymalizowany przy pomocy analizy strukturalnej i topograficznej (zapewniając m.in. odporność na trzęsienia ziemi).

42

Do zrealizowania projektu wykorzystywano robotyczne ramię IRB8700, dostarczone przez firmę ABB, które nakładało materiał warstwa po warstwie. Do wydrukowania konstrukcji użyto eksperymentalnego materiału od Lafarge Holcim, Ultra-High Performance Concrete Ductal. Filament jest ponad sześć razy wytrzymalszy od zwykłego betonu, a zatopione w nim metalowe włókna sprawiają, ze wykazuje właściwości plastyczne!

5

Drukowanie ścian i dachu odbywało się jednocześnie, co skróciło jego czas do jedynie 20 godzin. Proces tworzenia  został  uwieczniony przez 3DS w formie „video 360„.

Pawilon stał się symbolem prezentującym potencjał zrównoważonej architektury i budownictwa. Widoczna wewnątrz struktura  podnosi wielokrotnie wytrzymałość konstrukcji i jednocześnie niweluje użycie materiału. Zbudowanie tak skomplikowanego kształtu byłoby karkołomnym zadaniem, gdyby nie użycie technologii addytywnych.

8

Sądząc po tempie realizowania kolejnych projektów przez obie firmy, pewnie już niedługo o nich usłyszymy. Czy betonowe wydruki będą cieszyć się popularnością również w Europie? W głębi serca mam nadzieję, że nie. Mimo, że pomysłowi nie można odmówić innowacyjności, to jednak jego awangardowy wygląd może być kwestią sporną.

Źródło : 3ders.com

DODAJ KOMENTARZ:

1 komentarz

  1. Avatar
    Tomasz Falkowski on

    Chyba zakradła się literówka w artykule, LafargeHolcim to szwajcarsko – francuski gigant budwolany, a nie „szwedzki” …
    pozdrawiam

Leave A Reply