W obecnych czasach ciężko znaleźć debiutującą na rynku drukarkę 3D, która mogłaby zaskoczyć jakimś nowym rozwiązaniem. Wszelkie nowinki ograniczają się przeważnie do przykuwającego uwagę designu lub jakichś małych ułatwiających pracę dodatków. Swoje świeże spojrzenie na drukarki 3D pracujące w układzie delta rzucił południowokoreański startup LOCOOP.

LOCOOP Y to „klasyczna” drukarka 3D typu delta, z tą jednak różnicą że zastosowany w niej układ napędzający ramiona, nie jest typowym dla popularnych na rynku urządzeń. W konstrukcji tej użyto mianowicie oryginalny układ Delta, taki jak stosuje się w przemyśle – chociażby w fabrykach przemysłu farmaceutycznego.

Przyczyną powstania omawianej drukarki 3D były najczęściej pojawiające się w drukarkach 3D z układem kartezjańskim problemy. Autorzy projektu mieli niestety chyba to nieszczęście, że korzystali z wątpliwej jakości urządzeń, ponieważ dla nich są  to przede wszystkim (notorycznie) przesuwające się na wydruku warstwy oraz niezadowalająca dokładność. Opisując swoje urządzenie, podkreślają wręcz, że wykonują na nim nawet czterdziestoośmiogodzinne wydruki bez żadnych błędów. Według nich drukarki 3D z układem delta są mniej niezawodne i oferują większą powtarzalność.

LOCOOP uważa, że ich drukarka 3D to najdokładniejsze i najbardziej niezawodne urządzanie, które można nabyć za mniej niż 1 500$. Wszystko to jest pochodną zastosowania, niespotykanego do tej pory w drukarkach 3D oryginalnego układu delta. Zamiast korzystać z klasycznych ramion sterowanych tym samym mechanizmem, inżynierowie postanowili zastosować trzy ramiona, z których każde sterowane jest niezależnie, co sprawia że cały układ jest mniej obciążony, mniej narażony na zużycie i w związku z tym dokładniejszy i mniej narażony na przesunięcia warstw.

Według specyfikacji urządzenie może drukować z rozdzielczością pięćdziesięciu mikronów na obszarze roboczym mieszczącym się w walcu o średnicy 180 mm i wysokości 200 mm. Magnetyczne mocowanie ramion do głowicy sprawia, że można ją wymienić w zaledwie kilka sekund. Poza tym drukarka 3D posiada czytelny ekran dotykowy, za pomocą którego możemy między innymi uruchomić wydruk bezpośrednio z karty SD, dokonać kalibracji maszyny, wypoziomować stół oraz aktywować cykl czyszczenia drukarki 3D.

Twórcy drukarki LOCOOP Y rozpoczęli niedawno kampanię na INDIEGOGO. W zaledwie jeden dzień udało im się zebrać ponad 50% z zakładanych 50 000$. Obecnie najtańsza opcja pozyskania drukarki (890$) została już wyczerpana, więc kolejnym dostępnym jeszcze progiem jest 990$, a nadal daje nam 45% oszczędność od ceny regularnej. Zbiórka potrwa jeszcze przez miesiąc.

Źródło: www.3dprint.com, www.indiegogo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like