Łódzkie Spotkania Druku czyli Ziemia Obiecana drukiem 3D stoi

10

Wiele razy czytaliśmy, że zagłębiem druku 3D są Kielce – po wczorajszym Łódzkim Spotkaniu Druku mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Łódź nie jest w tyle! Zainteresowanie wczorajszym eventem przerosło najszczersze oczekiwania zarówno moje jak i organizatorów. Przyznam że idąc na spotkanie sądziłam, że frekwencja nie będzie zachwycająca – ot siądziemy sobie z trzema prelegentami i porozmawiamy o druku 3D… jakież było moje zdziwienie gdy po wejściu do Niebostanu zobaczyłam sporą grupę ludzi. Już sam widok osób żywo zainteresowanych drukującą właśnie kieliszek z t-glase, drukarką RepRapPro powodował, że cieszył mnie nawet brak miejsc na sali 😉

Paweł Lewiński IPrint3DStore.com

Paweł Lewiński
IPrint3DStore.com

Punktualnie o 18:05 pojawił się pierwszy Prelegent – Paweł Lewiński z iprint3dstore.com, który podczas swojej prezentacji wyjaśnił pokrótce czym jest druk 3D, do czego się go wykorzystuje i z czego drukuje się na drukarkach 3D. Oczywiście, z związku z bliską już premierą serwisu iprint3dstore.com – biblioteki projektów druku 3D, zbliżonej w założeniach i działaniu np. do Shapeways – mogliśmy usłyszeć również kilka słów o tym czym on jest, jak i kto może z niego korzystać. Drugim ciekawym projektem Pawła Lewińskiego jest serwis http://www.3dprintspace.pl/, dzięki któremu w ciągu krótkiego czasu projekt 3D przesłany poprzez formularz dostępny na stronie, stanie się fizycznym, namacalnym produktem. Co warte podkreślenia – firma Pawła Lewińskiego ma swoją siedzibę w Łodzi.

Paweł Lewiński prowadzi swój wykład o druku 3D

Paweł Lewiński prowadzi swój wykład o druku 3D

Po serii pytań na temat praw autorskich, kolorów wydruków, druku wielokolorowego czy skanerów 3D przyszła kolej na drugiego Prelegenta – Mirka Jaskułowskiego z Printila.com (firmy również z województwa łódzkiego!), który przybliżył słuchaczom temat drukarek z dwoma dyszami, na przykładzie oferowanych przez Printilę Leapfrogów. Ponieważ podczas pierwszej serii pytań pojawił się temat materiałów do druku, Mirek powiedział kilka słów o najbardziej powszechnych materiałach jakie obecnie znajdują się na rynku oraz przybliżył temat modelowania online, na przykładzie http://www.thingiverse.com/ . Wykład Mirka również zakończył się serią pytań podczas, której padło pytanie o możliwość wydrukowania broni na drukarkach 3D … oczywiście nikt się go nie spodziewał 😉 Nasi Prelegenci wyjaśnili w kilku słowach możliwe zagrożenia, o których pisaliśmy już jakiś czas temu na naszym serwisie oraz wspomnieli o możliwych karach jakie grożą za posiadanie takiego oręża.

Mirek Jaskułowski podczas wykładu

Mirek Jaskułowski podczas wykładu

Trzecim i ostatnim Prelegentem był Adam Kozubowicz, właściciel serwisu get3D.pl, na którym można zakupić drukarki RepRapPRO oraz materiały do druku 3D. Podczas wykładu mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie rodzaje filamentu dostępne są na rynku. Największe zainteresowanie wzbudziły trzy materiały – LAYWOO-D czyli kompozyt drewna i polimeru, dzięki któremu wydruki wyglądają jak wykonane z drewna, LAYBRICK umożliwiający uzyskanie efektu piaskowca oraz filament nylonowy (tak, tak, wykonany z tego samego materiału co pończochy 😉 ) – wytrzymały, elastyczny i dający się barwić na ciekawe kolory. Uczestnicy Łódzkiego Dnia Druku mieli okazję zobaczyć wydruki z każdego z w.w. materiałów.

Adam Kozubowicz

Adam Kozubowicz opowiada o filamentach

Po zakończeniu prelekcji i odpowiedzi na wszystkie pytania uczestników, przyszła kolej na mniej „oficjalną” część eventu, podczas której uczestnicy mogli dotknąć drukarek, wydruków, zadać pytania przedstawicielom firm, które zorganizowały spotkanie czy też porozmawiać o druku 3D z innymi osobami zainteresowanymi tym tematem. Wiele osób skorzystało z tej możliwości, co wyjątkowo cieszy ponieważ pokazuje, że również w Łodzi zainteresowanie tematem druku 3D jest duże.

Łódzkie JUST5: Paweł Lewiński (IPrint3DStore.com), Łukasz Brandt (FabLab Łódź), Paweł Ślusarczyk (Centrum Druku 3D), Adam Kozubowicz (Get3D.pl) i Mirek Jaskułowski (Printila.com)

Łódzkie JUST5 druku 3D: Paweł Lewiński (IPrint3DStore.com), Łukasz Brandt (FabLab Łódź), Paweł Ślusarczyk (Centrum Druku 3D), Adam Kozubowicz (Get3D.pl) i Mirek Jaskułowski (Printila.com)

W związku z tym mamy nadzieję, że to spotkanie nie będzie ostatnim a jedynie kolejnym z serii wielu – i tego zarówno Wam jak i sobie życzymy 🙂

GALERIA ZDJĘĆ Z EVENTU:

Udostępnij.

O autorze

Agnieszka Goławska

Twórca oficjalnego fanpage CD3D na FB. Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT. W wolnych chwilach wciąż publikuje na CD3D.