Wiele razy czytaliśmy, że zagłębiem druku 3D są Kielce – po wczorajszym Łódzkim Spotkaniu Druku mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Łódź nie jest w tyle! Zainteresowanie wczorajszym eventem przerosło najszczersze oczekiwania zarówno moje jak i organizatorów. Przyznam że idąc na spotkanie sądziłam, że frekwencja nie będzie zachwycająca – ot siądziemy sobie z trzema prelegentami i porozmawiamy o druku 3D… jakież było moje zdziwienie gdy po wejściu do Niebostanu zobaczyłam sporą grupę ludzi. Już sam widok osób żywo zainteresowanych drukującą właśnie kieliszek z t-glase, drukarką RepRapPro powodował, że cieszył mnie nawet brak miejsc na sali 😉

Punktualnie o 18:05 pojawił się pierwszy Prelegent – Paweł Lewiński z iprint3dstore.com, który podczas swojej prezentacji wyjaśnił pokrótce czym jest druk 3D, do czego się go wykorzystuje i z czego drukuje się na drukarkach 3D. Oczywiście, z związku z bliską już premierą serwisu iprint3dstore.com – biblioteki projektów druku 3D, zbliżonej w założeniach i działaniu np. do Shapeways – mogliśmy usłyszeć również kilka słów o tym czym on jest, jak i kto może z niego korzystać. Drugim ciekawym projektem Pawła Lewińskiego jest serwis http://www.3dprintspace.pl/, dzięki któremu w ciągu krótkiego czasu projekt 3D przesłany poprzez formularz dostępny na stronie, stanie się fizycznym, namacalnym produktem. Co warte podkreślenia – firma Pawła Lewińskiego ma swoją siedzibę w Łodzi.

Po serii pytań na temat praw autorskich, kolorów wydruków, druku wielokolorowego czy skanerów 3D przyszła kolej na drugiego Prelegenta – Mirka Jaskułowskiego z Printila.com (firmy również z województwa łódzkiego!), który przybliżył słuchaczom temat drukarek z dwoma dyszami, na przykładzie oferowanych przez Printilę Leapfrogów. Ponieważ podczas pierwszej serii pytań pojawił się temat materiałów do druku, Mirek powiedział kilka słów o najbardziej powszechnych materiałach jakie obecnie znajdują się na rynku oraz przybliżył temat modelowania online, na przykładzie http://www.thingiverse.com/ . Wykład Mirka również zakończył się serią pytań podczas, której padło pytanie o możliwość wydrukowania broni na drukarkach 3D … oczywiście nikt się go nie spodziewał 😉 Nasi Prelegenci wyjaśnili w kilku słowach możliwe zagrożenia, o których pisaliśmy już jakiś czas temu na naszym serwisie oraz wspomnieli o możliwych karach jakie grożą za posiadanie takiego oręża.

Trzecim i ostatnim Prelegentem był Adam Kozubowicz, właściciel serwisu get3D.pl, na którym można zakupić drukarki RepRapPRO oraz materiały do druku 3D. Podczas wykładu mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie rodzaje filamentu dostępne są na rynku. Największe zainteresowanie wzbudziły trzy materiały – LAYWOO-D czyli kompozyt drewna i polimeru, dzięki któremu wydruki wyglądają jak wykonane z drewna, LAYBRICK umożliwiający uzyskanie efektu piaskowca oraz filament nylonowy (tak, tak, wykonany z tego samego materiału co pończochy 😉 ) – wytrzymały, elastyczny i dający się barwić na ciekawe kolory. Uczestnicy Łódzkiego Dnia Druku mieli okazję zobaczyć wydruki z każdego z w.w. materiałów.

Po zakończeniu prelekcji i odpowiedzi na wszystkie pytania uczestników, przyszła kolej na mniej „oficjalną” część eventu, podczas której uczestnicy mogli dotknąć drukarek, wydruków, zadać pytania przedstawicielom firm, które zorganizowały spotkanie czy też porozmawiać o druku 3D z innymi osobami zainteresowanymi tym tematem. Wiele osób skorzystało z tej możliwości, co wyjątkowo cieszy ponieważ pokazuje, że również w Łodzi zainteresowanie tematem druku 3D jest duże.

W związku z tym mamy nadzieję, że to spotkanie nie będzie ostatnim a jedynie kolejnym z serii wielu – i tego zarówno Wam jak i sobie życzymy 🙂

GALERIA ZDJĘĆ Z EVENTU:

Agnieszka Goławska
Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT.

    10 Comments

    1. Podpisując się w pełni pod tym co napisała Agnieszka, chciałbym przy okazji zadać zagadkę: kogo tradycyjnie zabrakło, chociaż zapowiadał, że przybędzie i nie poinformował o tym, chociaż obiecał, że to zrobi gdyby go miało nie być?

      1. Paweł, po wszystkich miłych słowach, na które zawsze mogę liczyć z Twojej strony, poczuliśmy się jako gość nieproszony. Tyle w temacie.

        1. ” Obraziły się, celebryty ” :).

          1. Celebryty? Come on! Jakie celebryty? Z celebrytami na pewno nie mamy nic wspólnego 🙂 Wystarczy choć raz z nami pogadać :p

            Materialination czyli nasz skromny projekt w okół druku 3D ma pewne cele, ale na pewno ni ma z nikogo robić celebrytów.

            Poza tym, na nikogo się nie obrażamy. Po prostu motywacja na przejechanie pół PL zaraz po MakerPolska które razem z OMNI robiliśmy w Krakowie i tuż przed weekendem ze warsztatami gdzie będziemy skłądać RepRapy jest trochę mniejsza. A do tego grypsko 🙂

            1. Spoko, to tekst z Kabaretu Skeczów Męczących.
              Chyba za bardzo się napinasz a to grozi pęknięciem :).
              Pozdr.

        2. Przykro mi, że kilka krytycznych (nie obraźliwych) komentarzy jednej osoby w internecie wystarczy ci aby się obrazić na całą społeczność jednego z większych miast w kraju. Tym bardziej, że event był organizowany przez Pawła – ale Lewińskiego, nie Ślusarczyka i nie rozumiem po co to mieszać?

          Przy okazji: czy tylko ja uważam za słabe pisanie komentarzy pod nazwiskiem, potem logowanie się na konto firmowe i like`owanie własnego wpisu?

          1. Paweł,

            byłoby świetnie gdybyś nie wkładał mi usta słów, których nie powiedziałem…

            Nie wiem czy zostałeś desygnowany przez całą społeczność, żeby wypowiadać się w jej imieniu, ale skoro już tak piszesz, to zapewniam Cię, że nie jesteś ani jedyną osobą w internecie, która pisze krytycznie (choć zazwyczaj jest to konstruktywna krytyka, za którą dziękuję, bo jest dla mnie i całego Materialination bardzo ważna) ani też na nikogo się nie obrażamy.

            Myślę, że trzeba to podkreślić: na nikogo się nie obrażamy, a społeczność zawsze była, jest i będzie dla nas najważniejsza. Za Pawła mocno trzymamy kciuki i jestem pewien, że jeszcze nie raz będzie okazja do rozmowy o jego super projektach!

            Co do krytycznych słów z Twojej i innych strony – jeszcze raz za nie dziękuję – bierzemy je mocno do serca i są dla nas bardzo ważne.

            Jedyne czego nie mogę zrozumieć, to próba sztucznego postawienia nas versus społeczność i Twoje wycieczki ad personam w moim kierunku, jak na przykład fragment o „kwindesencji mojej osoby”

            Podczas ostatniego spotkania MakerPolska podeszło do mnie kilka osób z pytaniem co myśmy Ci zrobili, że tak czepiasz się Materialination 🙂 Musiałem ich uspokoić i zapewnić, że nawet nie mieliśmy okazji pogadać 🙂
            No i zachęcałem do dalszego czytania 😛

            Peace!

            1. „Musiałem ich uspokoić i zapewnić, że nawet nie mieliśmy okazji pogadać” – jestem ci bardzo wdzięczny za ochronę.

            2. hehe ochronę? chodziło tylko o to, żeby powiedzieć że nie prowadzimy żadnej wojny 😀

            3. „nie prowadzimy żadnej wojny” – no raczej…

    Comments are closed.

    You may also like