Coraz więcej producentów niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, usiłuje przykuć uwagę do swoich urządzeń poprzez ich uniwersalność. Powstaje coraz więcej maszyn, które poza drukiem 3D pozwalają też na wykonywanie na nich innych czynności, mogących się przydać niejednemu domowemu majsterkowiczowi lub hobbyście. Mag ICreatum jest taką właśnie konstrukcją. Czy wyróżnia się jednak czymś spośród wielu konkurencyjnych jednostek?

Firma Mag zrzesza w swoich strukturach pasjonatów druku 3D, którzy nie tak dawno sami stali przed wyborem własnej drukarki 3D. Korzystając z tych doświadczeń utworzyli listę największych problemów, z jakimi boryka się każdy nieświadomy klient, chcący wejść do świata technologii przyrostowych. Na samym szczycie ich listy pojawiły się zarzuty dotyczące wysokiej ceny, trudnej obsługi oraz przede wszystkim nieatrakcyjnego wyglądu. Każdy z członków załogi zapisał na kartce cechy, które ich zdaniem powinna zawierać konstrukcja idealna, w ten właśnie sposób powstała wizja Mag ICreatium.

ICreatium posiada minimalistyczną, wykonaną w pełni z metalu ramę, w której ukryto wszystkie przewody i inne elementy zaburzające bryłę urządzenia. Drukarka 3D działa w układzie kinetycznym typu delta i w gruncie rzeczy wizualnie nie odbiega zbytnio od innych tego typu jednostek.

Ponieważ ICreatium ma być możliwie jak najprostsze w obsłudze, to zaimplementowano w nim system automatycznego poziomowania stołu względem głowicy drukującej. Dzięki temu początkowy użytkownik nie musi się przejmować żmudną kalibracją platformy roboczej. Poza tym wszystkie elementy konstrukcji są łatwe w montażu i zaprojektowane tak, aby można je było, w razie jakiejś awarii, łatwo wymienić.

Jak wspominałem we wstępie urządzenie od Mag jest narzędziem wielofunkcyjnym. Oprócz tradycyjnej głowicy do drukowania 3D, posiada również łatwo wymienialne głowice pozwalające na grawerowanie, frezowanie oraz, po zamontowaniu dowolnego pisaka, rysowanie 2D. W przygotowaniu jest również głowica do wykonywania wydruków ceramicznych oraz cukierniczych. Zestaw taki pozwoli każdemu użytkownikowi na wykonanie wielu interesujących projektów, ale należy jednak pamiętać, że ich funkcjonalność jest raczej podstawowa i nie zastąpią one w pełni plotera laserowego, czy frezarki CNC.

Pomimo, że zestaw oferowanych przystawek nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych, tego typu urządzeń „all in one”, to konstrukcja ICreatium charakteryzuje się z pewnością atrakcyjną ceną. Na trwającej właśnie na Kickstarterze kampanii samą drukarkę mogliśmy (ponieważ te opcje zostały już wykupione) nabyć za zaledwie 99$, za dodatkowe moduły należy dopłacić następujące kwoty: laser o mocy 200 mW – 69$, przystawka CNC – 69$, uchwyt do długopisu/ołówka – 39 $. Celem zbiórki jest pozyskanie 50.000$ – na pięćdziesiąt siedem dni przed jej końcem zebrano ponad połowę tej kwoty.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like