Brak nowości w ofercie MakerBota był od pewnego czasu czymś tak oczywistym, jak powtórka „Kevina Samego w Domu” w telewizji, w każde święta. Z jednej strony wszyscy na to narzekali, ale koniec końców jak przyszło co do czego to kupowali / oglądali to samo co zawsze. MakerBot Replicator 5-tej Generacji, który został zaprezentowany po raz pierwszy w styczniu 2014 r., przeżył tak wiele zawirowań w strukturach samej firmy, że mogłoby się wydawać, że urządzenie będzie trwać już wiecznie. Tymczasem dziś nastąpiło prawdziwe zaskoczenie – MakerBot nie tylko zaprezentował nowe odsłony swoich drukarek 3D, to na dodatek przedstawił szereg dodatkowych nowości w postaci nowego oprogramowania czy materiałów do druku 3D. Acha, gdyby tego wszystkiego było mało, nowe urządzenia mają być tańsze od obecnych!

Nowościami MakerBota są Replicator+, który zastąpi Replicatora 5-tej Generacji oraz MINI+, który zastąpi model o tej samej nazwie. Chociaż na pierwszy rzut oka obydwa urządzenia wyglądają tak samo jak ich poprzednicy, zmiany jakie w nich zaszły mają dość głęboki charakter i odnoszą się stricte do ich funkcjonowania i drukowania.

MakerBot Replicator+

Główny nacisk w MakerBot Replicatorze+ został położony na niezawodność i szybkość wydruków, czyli rzeczy które były największymi mankamentami w poprzednim modelu. Aby zwiększyć wydajność, o 25% zwiększono obszar roboczy drukarki 3D, a samo urządzenie zostało zbudowane w oparciu o wytrzymalszą konstrukcję. Nowy stół roboczy o nazwie Flex posiada zwiększone właściwości adhezyjne, dzięki czemu wydruki mają lepszą przyczepność do stołu.

makerbot-plus-03

Specyfikacja techniczna MakerBot Replicatora+: 

  • obszar roboczy: 29,2 x 19,5 x 16,5 cm
  • ustawienia rozdzielczości warstw:
    • wysoka 100 mikronów [0,1 mm]
    • średnia 200 mikronów [0,2 mm]
    • niska 300 mikronów [0,3 mm]
    • najniższa 400 mikronów [0,4 mm]
  • dokładność pozycjonowania:
    • XY: 11 mikronów
    • Z: 2,5 mikrona
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • średnica dyszy: 0,4 mm
  • wymiary drukarki: 52,8 x 44,1 x 41,0 cm
  • waga: 18,3 kg.

makerbot-flex

Pozostałe cechy nowego urządzenia to m.in.:

  • o 30% krótszy czas wydruku niż na drukarce 3D MakerBot Replicator 5-tej Generacji,
  • konstrukcja drukarki 3D oraz jej podzespoły zostały zaprojektowane od nowa i przeszły rygorystycznie testy trwające łącznie ponad 380 tysięcy godzin,
  • w celu zwiększenia niezawodności i precyzji, górna i Z –stopniowa suwnica zostały przeprojektowane z wykorzystaniem sztywniejszych i bardziej trwałych materiałów,
  • fabrycznie skalibrowany stół roboczy, przez co nie jest wymagana dodatkowa kalibracja po transporcie
  • udogodnienia znane z poprzednich modeli jak Smart Extruder, wbudowana kamera, bezproblemowa łączność i kolorowy wyświetlacz LCD.

makerbot-plus

MakerBot Mini+ oraz Z18

Pozostałe dwa urządzenia MakerBota również doczekały się liftingu. W Mini+ wprowadzono wszystkie udogodnienia Replicatora+ czyniąc z urządzenia dużo lepszą i wydajniejszą wersję od oryginału. Z18 od strony konstrukcyjnej zasadniczo pozostał taki sam, jednakże został wyposażony w nowy firmware, extruder i przede wszystkim może korzystać z nowego oprogramowania MakerBota!

makerbot-mini-plus

MakerBot Print i MakerBot Mobile

Od blisko dwóch lat MakerBot uparcie komunikował, że największy nacisk w kwestii rozwoju swoich urządzeń kładzie na rozwiązania programistyczne. Teraz przedstawił efekty swojej pracy i całkiem możliwe, że to tutaj zaszła prawdziwa rewolucja. Drukarki 3D firmy są obsługiwane przez zaawansowane rozwiązania chmurowe, które pozwalają zdalnie kontrolować i zarządzać jedną lub większą ilością drukarek 3D za pomocą MakerBot Print lub MakerBot Mobile.

makerbot-plus-02

Największą nowością w kwestii MakerBot Print – nowego slicera firmy, jest możliwość wypuszczenia wydruku bezpośrednio z plików CAD, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na konwersję plików oraz wyeliminuje ryzyko utraty szczegółów konstrukcyjnych. MakerBot Mobile wynosi z kolei komunikację mobilną z drukarką 3D na jeszcze wyższy niż do tej pory poziom.

MakerBot Tough PLA

Ostatnią nowością jest nowy materiał dedykowany do zastosowań inżynierskich oraz wszędzie, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość mechaniczna – MakerBot Tough PLA, które jest podobno wytrzymalsze niż ABS.

makerbot-pla

Oficjalna, polska premiera Replicatora+ na Dniach Druku 3D w Warszawie!

Premierowy pokaz nowych drukarek 3D zapewnia jak zawsze CadXpert – oficjalny dystrybutor firmy MakerBot w Polsce. Odbędzie się ona w 29 września w Warszawie, podczas VIII edycji Dni Druku 3D. CadXpert zaprasza na swoje stoisko nr 31.

Wszystkich chętnych do zapoznania się z nowym modelem drukarki 3D zachęcamy również do odwiedzenia strony dystrybutora.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

7 Comments

  1. „testy trwające łącznie ponad 380 tysięcy godzin”
    Coś nie chce mi się w to wierzyć 😛

  2. Istna rewolucja. Ciekawe jak długo tak jeszcze pociągną…

    1. Och, myślę, że mogą jeszcze długo. Sam znam taką jedną firmę, która od 2013 r. sprzedaje wciąż jedno i to samo urządzenie, i jest postrzegane jako „światowy lidera branży druku 3D”. Zresztą ty też ją znasz. Chyba nawet lepiej ode mnie 😉

      1. Hmmm… Naprawdę „jest postrzegane” czy raczej „reklamuje się jako”? 🙂

        1. Wiesz jak to działa. Tak dużo i często o tym mówimy, aż ludzie zaczynają powtarzać tą narrację i propagować to dalej. Aż pewnego dnia, pewien bardzo bogaty człowiek dochodzi do wniosku, że skoro tak dużo ludzi o tym tak dobrze mówi, to zainwestuje w to kupę pieniędzy.

          Oczywiście to co piszę to duże uproszczenie, ale zarazem i esencja 😉

          1. I za zainwestowane pieniądze wszyscy pożyją godnie i w 2017 roku zobaczymy M400 (a o Inventure dalej będzie cisza) 🙂 🙂

Comments are closed.

You may also like