Latem ubiegłego roku, w amerykańskim stanie Ohio znaleziono szczątki niezidentyfikowanej kobiety, której tożsamości nie udało się przez długi czas ustalić. Miesiąc temu nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji i udało się zidentyfikować zwłoki. Wszystko to przy udziale tomografii komputerowej oraz technologii druku 3D.

Szczątki kobiety znaleziono w lesie nieopodal miejscowości Spring Valley Township. Śledczym bez większego problemu udało się ustalić rasę, przybliżony wiek, płeć oraz wzrost ofiary, ale pomimo badań DNA oraz stomatologicznych nie udało się ustalić jej tożsamości. Sprawę przekazano więc do współpracującego z biurem śledczym Uniwersytetem Stanowym w Ohio.

Naukowcy zaczęli od wykonania tomografii komputerowej dostarczonych im szczątków czaszki ofiary. Mając jej niepełny obraz, przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, wymodelowano jej pełny kształt. Przygotowany w ten sposób plik został podzielony na trzy fragmenty, a każdy z nich wydrukowana przy użyciu drukarki 3D MakerBot Replicator z PLA.

Proces drukowania 3D trwał ponad siedemdziesiąt dwie godziny. Po sklejeniu modelu w całość, przekazano go do specjalisty zajmującego się rekonstrukcją ciał na podstawie samego tylko szkieletu kostnego. Przy użyciu modelowania za pomocą gliny udało się odtworzyć najbardziej prawdopodobny wygląd kobiety. Zdjęcia efektów pracy upubliczniono z nadzieją, że zostaną przez kogoś rozpoznane.

Na efekty nie trzeba było czekać zbyt długo. Po kilku dniach rodzina rozpoznała Tiffany Dawn Chambers. Jeden z jej przyjaciół zdradził reporterom, że ostatni kontakt z Tiffany nastąpił ponad rok temu, kiedy zadzwoniła do dwójki znajomych z informacją, że dwie obce osoby znajdują się w jej domu i najprawdopodobniej jest w niebezpieczeństwie, po czym się rozłączyła.

Pierwszym podejrzanym okazała się Hannah M. Whitman, która oskarżona została o współudział w zabójstwie, pomoc w pozbyciu się ciała i zacieranie śladów. Drugim – i zarazem głównym sprawcą, okazał się Prentiss R. Hare, chłopak Whitman, który aktualnie odsiaduje wyrok więzienia za udział w innym zabójstwie.

Na podsumowanie całej historii, szeryf Gene Fisher dość odkrywczo stwierdził, że stosowana w dzisiejszych czasach technologia jest… o wiele bardziej zaawansowana niż dwadzieścia pięć lat temu, kiedy zaczynał swoją służbę.

Źródło: www.3dprint.com
Zdjęcia: [1][2][3]

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D