ONO – pierwsza drukarka 3D fotopolimerowa, wykorzystująca w druku 3D światło smartfona, wciąż nie trafiło do rąk backersów z Kickstartera. Urządzenie miało być gotowe na jesień 2016 roku, potem termin rozpoczęcia wysyłek przesuwano na koniec grudnia zeszłego roku, potem drugą połowę stycznia 2017… Faktem jest, że mamy za sobą połowę lutego, a ONO wciąż nie opuściło fabryki w Shenzhen, w Chinach, w której jest składane. Wg ostatnich doniesień, urządzenia mają zostać dostarczone do końca marca – póki co, producent zaprezentował pełny timelapse z realizowanego wydruku 3D. Chociaż nie jest to może jakość EnvisionTEC’a lub The Form 2 – wygląda bardzo interesująco!

Zaprezentowany na filmie wydruk 3D zajął praktycznie cały obszar roboczy drukarki 3D, tj. 12 x 6,6 x 5 cm. Do naświetlania został wykorzystany przeciętny smartfon z systemem Android (producent nie podał nazwy marki) oraz 46,8 ml żywicy. Czas wydruku to 2,5 godziny – poniżej zamieściliśmy pełny timelapse, z wydruku 3D przyspieszony trzy razy (video trwa ponad 50 minut) oraz klip prezentujący cały proces wydruku 3D łącznie z postprocessingiem jaki odbył się w zwykłej wodzie.

Co ciekawe, telefon nie był podłączony do ładowarki – proces wydruku zużył niespełna połowę jego baterii. Timelapse został wykonany na zmodyfikowanym urządzeniu, pozbawionym bocznej ścianki – tak aby można było zrealizować timelapse.

Model 3D, który był drukowany podczas prezentacji można pobrać tutaj (waży 62 MB).

Jutro (19 lutego) upływa ostateczny termin potwierdzania terminów wysyłki drukarek 3D, wszystko wskazuje więc na to, że firma zamierza dotrzymać ostatniej obietnicy i faktycznie rozpocząć ich dystrybucję. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby ponownie doszło do jakiegoś opóźnienia… Niemniej jednak, gdy tylko otrzymamy nasz egzemplarz, nie omieszkamy się nim pochwalić!

Źródło: www.kickstarter.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like