Rok 2018 minął w cieniu sporów sądowych jakie toczyły między sobą dwa czołowe, amerykańskie start-upy – Desktop Metal i Markforged. Obydwie firmy rozwijają niezwykle podobną do siebie (identyczną?) technologię druku 3D z metalu w formie pręta, będącą pochodną popularnej techniki FDM / FFF. Najpierw w marcu 2018 r. Desktop Metal pozwał Markforged o naruszenie patentów, czemu ten stanowczo zaprzeczył. Potem Markforged pozwał o to samo Desktop Metal. Ostatecznie w październiku sąd wyjaśnił wzajemne animozje obydwu stron, które na mocy ugody doszły między sobą do porozumienia. I aż do dziś wydawało się, że sprawa została ostatecznie zakończona. No jednak nie…

Dziś Markforged złożył pozew przeciwko Desktop Metal, powołując się na naruszenie umowy, naruszenie ustawy Lanham’a oraz nieuczciwe i oszukańcze działania i praktyki na mocy Rozdziału 93A amerykańskiego prawa handlowego. Lista zarzutów jest długa…

Markforged twierdzi, że Desktop Metal wielokrotnie naruszył podpisaną w październiku 2018 r. klauzulę o braku wzajemnej dyskredytacji. Dotyczy to w szczególności kontaktów z resellerami, aktualnymi klientami oraz potencjalnymi klientami. W skardze Desktop Metal jest oskarżany o składanie fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń na temat produktów Markforged, które daleko wykraczają poza standardową konkurencję rynkową. Zdaniem Markforged, Desktop Metal rozgłasza, że konkurencyjny system Metal X „stwarza poważne ryzyko zanieczyszczenia” i naraża użytkowników na działanie toksycznych rozpuszczalników i oparów.

Markforged twierdzi również, że po tym jak przedstawił stosowne dowody na tego typu praktyki, Desktop Metal „niechętnie przyznał się do nich” oraz „zobowiązał się do zniszczenia materiałów marketingowych, które wspierały ten proceder„.

Pełną historię sporu Markforged i Desktop Metal możecie poznać podczas lektury zeszłorocznych artykułów Magdy Przychodniak:

ZOBACZ: Markforged oskarżony o bezprawne korzystanie z patentów Desktop Metal

ZOBACZ: CEO Markforged zaprzecza zarzutom postawionym przez Desktop Metal

ZOBACZ: 1:0 dla Markforged – sąd odrzucił zarzuty o naruszenie patentów Desktop Metal

ZOBACZ: Koniec sporu Desktop Metal – Markforged

Generalnie cały konflikt sprowadza się do jednej wciąż nie do końca jasnej i przejrzystej rzeczy… Założycielem i aktualnym CEO Desktop Metal jest Ric Fulop, który wcześniej pełnił obowiązki dyrektora w Markforged. Markforged w tamtym czasie rozwijało swoją technologię druku 3D z włókna węglowego, szklanego i kevlaru zatapianego w nylonie oraz pracowało nad nowatorską techniką druku 3D z metalu w formie drutu. Fulop odszedł z Marforged, założył Desktop Metal, które zaczęło pracować nad identycznym rozwiązaniem, pozyskując z miejsca gigantyczne pieniądze na rozwój.

Od 2015 r. Markforged twierdzi, że Fulop wykorzystał pozyskaną wiedzę do stworzenia konkurencyjnej maszyny i „dosłownie skradł” ich pomysł. Tak jak nie brzmi to nieprawdopodobnie, tak nie jest to tak oczywiste biorąc pod uwagę, że do tej pory sąd nie przyznał w tej sprawie Markforged racji, doprowadzając zamiast tego obydwie zwaśnione strony do przyjęcia ugody.

Teraz wkraczamy w nową odsłonę konfliktu, który przybiera nową formę… Jak na razie Desktop Metal poinformował jedynie, że jest świadomy złożenia pozwu przez Markforged, jednakże nie odniósł się w żaden sposób do zarzutów. Czekamy…

Źródło: www.tctmagazine.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News