Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne dawno przestały być traktowane jedynie jako przykra konieczność. Różnorodność kolorów, deseni i kształtów sprawia, że niektóre okulary to już nie tylko zwykłe przedmioty codziennego użytku, a małe dzieła sztuki, tworzone przez prawdziwych artystów czy projektantów mody. Geometria niektórych oprawek jest na tyle złożona i nietypowa, że wykonanie ich wymaga użycia niekonwencjonalnych technologii. Co więcej, technologia druku 3D pozwala na tworzenie części z niestandardowych materiałów, które cechują się niższym ciężarem a przez to zapewniają dużo wyższy komfort użytkowania

Na wykorzystanie metod przyrostowych w cyklu produkcyjnym oprawek zdecydowała się renomowana, włoska firma optyczna Safilo podejmując współpracę z  liderem branży addytywnej – Materialise. Futurystyczne oprawki z nowej kolekcji OXYDO SS 2017 są przez twórców reklamowane jako kolekcja użytkowych rzeźb (wearable sculptures), które przy zachowaniu niezwykłych kształtów nie są kuriozalne czy karykaturalne.

Francis Bitonti, nowojorski projektant pracujący nad nową kolekcją oprawek, twierdzi, że  druk 3D okazał się niezastąpione podczas wykonywania precyzyjnych zdobień, przy zachowaniu minimalistycznej formy. Dla artysty nie jest to pierwszy projekt realizowany z zastosowaniem  technologi addytywnych – klika lat temu w kooperacji z Majerbot’em stworzył drukowaną przestrzennie kreację – Bristle Dress.

Współpraca z Materialise jest ze strony twórców krokiem w stronę zmiany oblicza sposobów produkcji w branży optycznej. Klasyczne kształty w połączeniu nowoczesną ornamentyką zdaniem projektanta inicjuje całkiem nową generację designerskich, niepowtarzalnych ozdób. Drukowane przestrzennie aplikacje zostały wytworzone w zakładzie produkcyjnym certyfikowanym przez markę Materialise, wyposażonej w kilkanaście urządzeń dedykowanych przemysłowi optycznemu.

Wszystkie elementy, które umieszczane są na klasycznie wykonanych oprawkach, zostały  zostały wykonane z materiału poliamidowego (Polyamide 12) a następnie poddane cyklowi post-produkcyjnemu Luxura, wykorzystywanego dla podnoszenia jakości drukowanych 3D oprawek okularów. Tak przygotowane detale cechują się nie tylko lepszym wyglądem, ale wykazują również wyższą trwałość, wytrzymałość oraz odporność na promieniowanie UV czy tworzenie plam.

Według Alireza Parandiana, managera w Materialise nadzorującego projekt, celem współpracy z Safilo jest nie tylko spełnianie branżowych standardów, ale sukcesywne podnoszenie ich. Twórcy tego projektu mają nadzieję na dalszą kooperację, stawiając czoło kolejnym wyzwaniom.

Źródło : 3dprintingbusiness.directory,

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D