Przez ostatnie cztery tygodnie, we współpracy z firmą Materialise staraliśmy przybliżyć się Wam zagadnienia związane z technologiami przyrostowymi, skupiając się szczególnie na druku 3D z metalu. W ramach projektu dzieliśmy się z Wami szczegółami projektów, które udało się zoptymalizować dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D z metalu. O filozofii firmy i projektach przez nią realizowanych mówił również Piotr Banacki, który w Materialise pełni funkcję Sales Managera.

Skoro wiecie już o korzyściach płynących z wdrażania technologii druku 3D w procesach produkcyjnych, warto abyście poznali teraz szczegóły związane z strukturami firmy – czym zajmują się specjaliści i na jakich branżach głównie się koncentrują?

Materialise już od ponad 25 lat stara się inspirować i uświadamiać ludzi, prezentując potencjalne sposoby na to, w jaki druk 3D może zmieniać niemal każdą płaszczyznę życia. Specjaliści z firmy realizują projekty z szerokiego wachlarza różnorodnych branży – od przemysłu poprzez transport po nowoczesną medycynę i ochronę zdrowia, stawiając przede wszystkim na usługowy druk 3D a także rozwiązania programistyczne.

ZOBACZ: 8 razy „TAK!” dla druku 3D z metalu – przewodnik po zastosowaniach technologii

Usługi druku 3D

Materialise Manufacturing wspiera swoich klientów, którzy decydują się na wybór druku 3D zarówno w procesach szybkiego prototypowania, jak i w produkcji detali, które mogą być następnie wykorzystywane i traktowane jako pełnoprawne elementy. Dla specjalistów ważne jest znalezienie kompromisu pomiędzy oczekiwaniami klienta a odszukaniem najbardziej rentownego rozwiązania – ich priorytetem jest zachowanie wszelkich terminów a także spełnianie restrykcyjnych standardów jakości. Firma coraz większy nacisk kładzie na usługi druku 3D z metalu, wierząc, że druk 3D to technologia przyszłości, które rozwiązuje wiele problemów konwencjonalnych metod wytwórczych.

ZOBACZ: 5 powodów, dla których powinieneś zacząć myśleć o druku 3D z metali

Firma dysponuje dwoma platformami internetowymi:

Za ich pośrednictwem klienci mają dostęp do jednego z największych kompleksów technologii addytywnych, który pozwala na wytwarzanie detali z różnego rodzaju materiałów w certyfikowanym środowisku produkcyjnym.

Trudna do uzyskania konwencjonalnymi metodami konstrukcja drukowana 3D z metalu

We współpracy z inżynierami Materialise klienci mogą współtworzyć innowacyjne koncepcje i dopasowane do ich oczekiwań rozwiązania – niezależnie czy dotyczą one szybkiego prototypowania, produkcji niskoseryjnej czy wytwarzania większych serii detali. Projekty tworzone z myślą technologiach przyrostowych nie muszą charakteryzować się takimi ograniczeniami jak te tworzone na potrzeby konwencjonalnych metod wytwórczych. Taka swoboda projektowania daje zupełnie nowe możliwości, pozwalając na ulepszanie istniejących pomysłów, a także kształtowanie tych całkiem nowych.

Oprogramowanie i rozwiązania programistyczne

Materialise skupia się jednocześnie na rozwiązaniach programistycznych, tworzonych z myślą o optymalizacji projektów, które wykorzystywane są również przez inne firmy z światowego rynku druku 3D. Ich software pomaga również w wdrażaniu technologii przyrostowych w nowych obszarach i dziedzinach, pozwalając na spełnianie wszystkich wymagań produkcyjnych.

ZOBACZ: CASE STUDY – Jak druk 3D z metalu zoptymalizował produkcję w fabryce żarówek Philips?

Zestaw oprogramowania Materialise Magics zawiera profesjonalne narzędzia do optymalizacji projektu, systemy kontroli a jednocześnie umożliwia dostosowanie projektu do środowiska produkcyjnego działającego w technologii przyrostowej.

Rozwiązania te są otwarte, umożliwiając współtworzenie i współpracę między różnymi użytkownikami ekosystemu Materialise, co umożliwia nieustanny rozwój rozwiązań wpisujących się w szeroko pojęte technologie 3D.

ZOBACZ: CASE STUDY – Optymalizacja projektów pod kątem druku 3D z metalu

ZOBACZ: CASE STUDY – Jak druk 3D z tytanu zoptymalizował proces tworzenia elektrycznego, superszybkiego samochodu?

Materialise Medical znaczy przyszłość

Firma swoją uwagę zwróciła również na tę branżę, która w ostatnich czasach coraz chętniej wykorzystuje potencjał druku 3D czyli nowoczesną medycynę. Materialise daje  naukowcom, inżynierom i lekarzom możliwość rewolucjonizowania dotychczasowych metod leczenia poprzez technologie druku 3D, która pozawala na dostosowywanie produktów medycznych do potrzeb indywidualnego przypadku medycznego.

Wdrażanie technologii druku 3D w świat medyczny, poparty fachową wiedzą specjalistów przekłada się na lepsze dopasowanie implantów, umożliwiając bardziej precyzyjną pracę chirurgów, która w efekcie pozwala się na zadowolenie pacjentów.

Lekarze na całym świecie rozpoczynają integrację technologii technologii od Materialise, licząc że przełoży się ona na wymierne efekty na równych etapach ich pracy – od planowania przedoperacyjnego po opiekę dopasowaną od pacjenta.

Materialise w Polsce

Chociaż siedziba główna Materialise znajduje się w Belgii, to duża ilość oddziałów na całym świecie pozwala na prowadzenie projektów z udziałem specjalistów z lokalnych jednostek. Firma stawia na elastyczne i otwarte rozwiązania, dopasowane do oczekiwań klientów. Jak sami o sobie mówią, są  prawdziwymi innowatorami, na których zawsze możesz polegać.

ZOBACZ: Materialise na ITM Polska – wywiad z Piotrem Banackim, sales managerem Materialise

We wrześniu zeszłego roku na Bielanach Wrocławskich miało miejsce otwarcie fabryki Materialise, która jest jedną z największych w Europie (powierzchni blisko 10 tys. m. kw.). W skład parku maszynowego Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D, wchodzi dwadzieścia profesjonalnych maszyn marki EOS, wytwarzających detale w procesie selektywnego spiekania proszków polimerowych. Ilość urządzeń addytywnych w ośrodku produkcyjnym w najbliższej przyszłości ma jednak ulec zwiększeniu – pomieszczenia produkcyjne są przygotowane na kolejne drukarki 3D, również innych producentów. Co ciekawe, przestrzeń pozwala nawet na trzykrotny wzrost zaplecza technologicznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o druku 3D z metalu? Skontaktuj się z specjalistami Materialise, pisząc na adres: [email protected]. Znajdziecie ich również na obecnie trwających targach ITM w Poznaniu!

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like