Materialise – największa firma świadcząca usługi druku 3D na świecie, prowadzi od początku bieżącego roku cykl specjalistycznych konferencji poświęconych technologii druku 3D z metalu – MATERIALISE METAL TOUR. Konferencje odbywają się w 10 miastach, w 9 krajach w Europie. Do tej pory specjaliści Materialise odwiedzili już m.in. Sheffield, Mediolan i Ostrawę, a w miniony poniedziałek (16.05) Łódź. CD3D miało przyjemność współorganizować konferencję – teraz zapraszamy na relację z całego wydarzenia.

Polska edycja MATERIALISE METAL TOUR odbyła się na terenie Technoparku Łódź, gdzie mieści się m.in. siedziba CD3D. Konferencję prowadziła trójka specjalistów – Marcin Matacz, Account Manager w polskim oddziale Materialise oraz dr Simona Masurtschak – Senior Project Manager i Sven Hermans Business Development z centrali firmy. Słuchaczami byli przedstawiciele czołowych firm przemysłowych, lotniczych i motoryzacyjnych w Polsce, którzy wykorzystują technologie przyrostowe w codziennej pracy. Wykłady specjalistów Materialise miały na celu pogłębienie i poszerzenie ich dotychczasowej wiedzy, w szczególności w zakresie najbardziej skomplikowanej ze wszystkich technologii druku 3D – DMLS (direct metal laser sintering – bezpośrednie spiekanie metalu laserem).

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, na początek konferencji przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę. Jako że tematyka wydarzenia dotyczyła druku 3D z metalu,aby wprowadzić jej uczestników w odpowiedni klimat, potrzebne jest na start mocne, metalowe uderzenie. Pochodzący z Łodzi zespół Solution przywitał zgromadzonych brawurowym wykonaniem utworu zespołu SLAYER – „Delusions of Saviour„. Było głośno, ciężko i metalowo. Cały Technopark usłyszał, że będziemy rozmawiać o poważnych tematach…

Część konferencyjną rozpoczął Marcin Matacz, który po krótkim wprowadzeniu w temat, zaprezentował historię Materialise, obszary działalności firmy oraz jej najważniejsze osiągnięcia. Po nim głos zabrała dr Simona Masurtschak. Zaprezentowała uczestnikom poszczególne rodzaje technologii druku 3D z metalu oraz materiały, które są w niej wykorzystywane. Następnie Sven Hermans – manager z ponad ośmioletnim stażem pracy w strukturach Materialise omówił najważniejsze zasady rządzące projektowaniem pod kątem druku 3D z metalu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o wymogach dotyczących minimalnych grubości ścianek modeli 3D, czy sztuce budowania podpór.

Po krótkiej przerwie, podczas której uczestnicy mogli obejrzeć różne detale wydrukowane z metalu oraz porozmawiać bezpośrednio z prelegentami, przeszliśmy do części warsztatowej. Najpierw prelegenci zaprezentowali szereg przykładów wykorzystania druku 3D z metalu w produkcji, a potem uczestnicy zostali podzieleni na kilka zespołów, w których pracowali nad propozycjami własnych rozwiązań.

Każdy zespół miał przydzielonego eksperta z Materialise i wspólnie wymyślali projekt, który miałby być wydrukowany w technologii DMLS. Należało uwzględnić warunki i wymogi jakie stawia przed projektantem lub konstruktorem druk 3D z metalu – tutaj niezbędna okazała się wiedza nabyta podczas konferencji. Na koniec przedstawiciel każdego zespołu prezentował dany projekt, który był komentowany przez Simonę i Svena.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like