Materialise to pierwsza firma na świecie, która zyskała pozwolenie FDA w zakresie produkcji modeli diagnostycznych narządów ludzkich. Pozwolenie dotyczy narzędzia Mimics inPrint pozwalającego na tworzenie trójwymiarowych modeli narządów w celu wydrukowania ich w technologii 3D.

W sierpniu 2017 FDA ogłosiło, że oprogramowanie służące tworzeniu plików wykorzystywanych do druku 3D modeli anatomicznych poszczególnych pacjentów należy klasyfikować jako wyrób medyczny II klasy. Oznacza to, że wymaga ono spełnienia określonych norm i uzyskania licencji. Materialise, jako pierwsze na świecie, spełniło wszystkie potrzebne warunki i uzyskało licencję na dostarczanie do szpitali oprogramowania współpracującego z kompatybilnymi drukarkami 3D.

Belgijska firma o niemalże 30-letnim stażu w branży technologii addytywnych coraz mocniej odsuwa się od wizerunku „zwykłego” przedsiębiorstwa oferującego usługi druku 3D, poszerzając zakres swoich działań o inne sektory – ze szczególnym uwzględnieniem opieki medycznej. W ciągu ostatnich kilku lat Materialise stworzyło szereg narzędzi służących poprawie diagnostyki i leczenia pacjentów, w tym – Materialise Mimics inPrint, czyli łatwe w obsłudze oprogramowanie pozwalające chirurgom na tworzenie i druk 3D modeli przedoperacyjnych.

Oczywiście, nie dotyczy to wyłącznie chirurgów i modeli przedoperacyjnych, drukowane w 3D narządy mogą bowiem znacznie przyczynić się do diagnostyki oraz edukacji pacjentów, modyfikacji nieoperacyjnych metod leczenia, czy wreszcie poprawić komunikację i przekazywanie wiedzy między samymi lekarzami.

Liczba szpitali zainteresowanych technologiami addytywnymi stale rośnie. Już w tym momencie, spośród 20 najlepszych w USA (według US News i World Report) szpitali, 16 korzysta z rozwiązań Materialise Mimics. Wsparcie FDA oznacza, że powstanie jeszcze więcej przyszpitalnych placówek związanych z drukiem 3D i współpracujących z Materialise. Oznacza również, że nadchodzi czas na nową medycynę: spersonalizowaną, nastawioną na konkretnego pacjenta.

Źródło: www.materialise.com via all3dp.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D