Mcor otrzymuje dofinansowanie na rozwój na poziomie 15 mln €

12

Mcor Technologies, irlandzki producent unikalnych drukarek 3D drukujących modele z papieru, jest właśnie na finiszu otrzymania drugiej rundy dofinansowania w wysokości 15 milionów €. Pieniądze mają pochodzić m.in. ze strony inwestorów z czołowych funduszy Venture Capital z doliny krzemowej. Pieniądze mają posłużyć firmie na rozwój a przede wszystkim skalowanie całego biznesu i wzniesienie go na dużo wyższy poziom niż obecnie. Widoki na to są zachęcające, gdyż sprzedaż urządzeń w zeszłym roku była aż o 600% wyższa od poprzedniego. Co z drugiej strony więcej mówi o jej niskim poziomie w 2012 r., niż wyjątkowemu wzrostowi w 2013 r…

Wg prezesa i współzałożyciela firmy Conora MacCormacka w listopadzie i grudniu zeszłego roku firma sprzedała więcej maszyn niż w ciągu całego 2012 roku. Jest to spory sukces biorąc pod uwagę ceny tych urządzeń jak również ich specyfikę. Jeśli chodzi o cenę, to z uwagi na ich wysokość, obydwa modele drukarek Iris i Matix są sprzedawane w systemie leasingowym, a ich ceny oscylują w granicach kilkunastu tysięcy Euro rocznie. Jeśli chodzi o specyfikę, to z jednej strony technologia druku 3D Mcora jest bardzo tania (najprawdopodobniej najtańsza na świecie), lecz z drugiej dość czasochłonna. Polega ona w skrócie na drukowaniu w pełnym kolorze arkuszy zwykłego papieru, sklejaniu ich, wycinaniu pożądanego kształtu i prasowaniu z olbrzymią siłą. Otrzymujemy w ten sposób niezwykle realistycznie odtworzone obiekty, z którymi pod względem kolorystycznym nie może równać się żadna inna technologia.

Źródło: www.mcor.pl

Źródło: www.mcor.pl

Niedawno firma zapowiedziała, iż udało się jej znacząco przyspieszyć proces druku 3D jak również obniżyć cenę samych maszyn. Jeżeli otrzymane dofinansowanie wspomoże jeszcze bardziej te działania i cena drukarek 3D Mcora spadnie do przystępniejszej kwoty, istnieje realna szansa, iż zaczną się one cieszyć naprawdę sporym zainteresowaniem. Efekty jej pracy są bowiem niewiarygodne i nieporównywalne z czymkolwiek innym…

Źródło: www.3ders.org

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.

 • Filip Kazek

  Nie mam pojęcia jakim cudem zgromadzili oni takie fundusze. Widziałem jak działa ta technologia na wystawie 3D Print Show w Londynie i nie wróżę tej firmie przyszłości- droga technologia, czasochłonna produkcja, raczej niska jakość wydruku. Przy tym druk na papierze, potem sklejanie, utwardzanie- nie widzę szan na konkurowanie z dużymi graczami jak objet, eos, 3d systems.

  • Co do pracy urządzenia opieram się wyłącznie na opinii dystrybutora tej firmy w Polsce. Jeśli chodzi o wydruki – to je akurat widziałem (niejednokrotnie) i nie mogę się zgodzić. Dla mnie są one genialne… Pełnokolorowe wydruki z proszku nie mają przy tym szans (pomijam kwestie trwałości…)

   • BlazakoV

    Ha- pytanie jakiego proszku z jakiej maszyny.

    • Dziś oglądałem 3D Systems. Generalnie wydruki wyglądały fenomenalnie, tyle tylko że… to był piaskowiec. A wydruk z papieru z Mcora przypomina bardziej drewno. Chodzi o to, że jak będziesz miał okazję trzymać jeden i drugi wydruk w rękach, zobaczysz na czym polega różnica (i przewaga) papieru.

     Acha, wydrukiem papierowym można rzucać 🙂

  • Martin Olchanowski

   Widzialem to tylko na filmikach z czego jeden przykul moja uwage – jak wyglada kilkaset storn papieru sklejone ze soba ? Nie jest idealnie rowne ale bardziej pofalowane, identycznie wygladal ‚klocek’ jeszcze bez usuniecia supportu ktory wyjmowali z urzadzenia, ale jezeli to opanuja i papeir schnac nie bedzie sie wyginal to jak najbardziej najwyzsza polka maszyn.

 • Meeeerrrrttt

  Technologia jest ciekawa – ale trzeba też powiedzieć bardzo anty-ekologiczna (podobnie jak druk 3d folią z roli) po każdym wydruku mamy ogromne ilości makulatury. A czy to jest takie tanie jak mamy takie straty/ marnotrastwo „surowca”, to też sprawa dyskusyjna.

  • BlazakoV

   Właśnie kwestia ceny wydruków jest często poruszana przy MCorze… Ale przecież papier nie jest jakoś wyjątkowo tani – według moich wyliczeń nawet droższy od ABSu. A przecież dochodzi jeszcze koszt tuszy, energii, eksploatacji i serwisu bardzo skomplikowanej maszyny.

Rozmowa
z Cedrykiem
?