MEDIA TENT, czyli pokaz nowych technologii w samym centrum Gliwic

7

W miniony piątek, 19 września w Gliwicach odbył się wielokrotnie przez nas zapowiadany Media Tent, event poświęcony nowym technologiom organizowany wspólnie przez Miasto Gliwice oraz  Śląską Sieć Metropolitalną. To pierwsza tego typu impreza w tym mieście i zupełnie inna niż inne tego typu eventy. Przede wszystkim nie miała sztywnego zacięcia biznesowego i komercyjnego – Media Tent był skierowany przede wszystkim do mieszkańców Gliwic, którzy mieli jedyną w swoim rodzaju okazję zobaczyć na własne oczy szereg nowych technologii, na czele z drukiem 3D. I to właśnie ta technologia zdominowała całą imprezę, zarówno pod kątem stoisk jak i odwiedzających. Cieszymy się, że dzięki naszemu patronatowi medialnemu nad eventem, udało nam się trochę do tego przyczynić.

Event odbył się w samym centrum Gliwic, na Placu Krakowskim. Zgodnie z nazwą odbył się w dużych, wystawienniczych namiotach. Organizatorom od początku dopisywało szczęście, ponieważ oprócz wielu zacnych firm, które zaprezentowały się na evencie oraz dużej ilości odwiedzających, dopisała również pogoda, która była idealna na tego typu wydarzenie. Wśród odwiedzających przeważały dzieci, które przybyły na miejsce w ramach wycieczek szkolnych, jak również wielu zwykłych ludzi, którzy przybyli na miejsce obejrzeć na żywo wszystko to, o czym na co dzień czyta się w internecie lub ogląda w telewizji. Stoiska wystawców były bardzo mocno oblegane, a wystawcy odpowiadali na dziesiątki (setki???) pytań.

Na Media tent pojawiło się kilka znanych marek działających w szeroko pojętej branży IT: Saturn, Cortland, Young Digital Planet, i3D, MaxCom czy The Farm 51. Większość nich zajęło stanowiska we wspólnym namiocie, gdzie przede wszystkim… grało się w gry. Oprócz tego można było obejrzeć roboty, modele samolotów, a nawet porozmawiać nt. aplikacji on-line służącej do projektowania… butów!

Jednakże chyba największą furorę wywoływały drukarki 3D, zlokalizowane w pierwszym namiocie. Branża druku 3D była reprezentowana przez dość silną ekipę: 3NOVATICA, Pirx, Materialination, RoBo 3D, Ekoteria, Rabbit Form oraz przedstawiciel branży profesjonalnego druku 3D – Gromar 3D. Jednakże dla mnie najciekawszym stoiskiem było stoisko NaviTracer – twórców bardzo mocno dyskutowanej na naszym portalu drukarki 3D Gence, którą można było po raz pierwszy zobaczyć na żywo w akcji. Na evencie zabrakło niestety wrocławskiego Materialise, ale było to spowodowane pewnym wypadkiem losowym, który skutecznie uniemożliwił firmie przybycie na miejsce.

Przegląd stoisk i zaprezentowanych rozwiązań:

3NOVATICA

Tutaj również nie obyło się od swoistej premiery, ponieważ po raz pierwszy można było zobaczyć w akcji najnowszą wersję Profabba (dawne Cubo). Urządzenie niewiele różni się wizualnie od tego co można było zobaczyć w marcu w Kielcach podczas III edycji Dni Druku 3D, jednakże to co najważniejsze zmieniło się wewnątrz maszyny. Profabb jest bardzo okazałą drukarką 3D, która swoimi gabarytami – a przede wszystkim wagą przypomina bardziej urządzenia profesjonalne niż RepRapa.

Media Tent 21

Ponadto firma zaprezentowała pozostałe dwa urządzenia jakie ma w ofercie – GATE`a i FLEXĘ.

 

PIRX

Podobnie jak podczas IV edycji Dnia Druku 3D w Kielcach firma zaprezentowała wyłącznie stare, drewniane modele. Nową wersję drukarki 3D w metalowej obudowie wciąż można oglądać tylko i wyłącznie na zdjęciach z relacji z zagranicznych targów i eventów…

MATERIALINATION

Krakowski start-up był reprezentowany przez młodziutkiego Kamila Sumerę, który prezentował Zortraxa M200 i kilka wykonanych na nim wydruków.

Media Tent 04

RoBo 3D

Na stoisku 3D Blue – oficjalnego resellera amerykańskiego RoBo 3D w Polsce można było oglądać najnowsze wersje drukarek 3D wyposażone m.in. w autopoziomujący się stół. Urządzenia prezentowały się bardzo widowiskowo w dużej mierze dzięki swojej charakterystycznej, unikalnej obudowie oraz i smukłej sylwetce. Również prezentowane wydruki stały na odpowiednim poziomie. Właściciel firmy – Norbert Dydyński zapewniał mnie także o wydajności swoich maszyn, które drukują u niektórych klientów po 24 godziny na dobę.

Ekoteria

Były chwile, że stoisko Karola Krawczyńskiego i jego żony należało do najbardziej obleganych ze wszystkich – a to wszystko za sprawą biżuterii z drukarki 3D, która była na nim prezentowana. Choć podchodzę z dużym dystansem do tego typu pomysłów, to muszę uczciwie przyznać, iż oferta Ekoterii wygląda naprawdę bardzo interesująco – nawet dla kogoś tak znudzonego drukiem 3D w technologii FDM jak ja… Po raz kolejny okazuje się, że jeśli ma się dobry pomysł, za którym stoi odpowiednia jakość wykonania, nawet bransoletki czy naszyjniki wykonane na MakerBot Replicatorze 2 mogą się świetnie prezentować! Warto również wspomnieć o profesjonalnych, stylowych opakowaniach, całej wizji i koncepcji jaka towarzyszy produktom firmy.

Media Tent 16

Próbuję namówić Karola na jakiś artykuł na ten temat…

Media Tent 17

RabbitForm

Firma, która prowadziła dla nas szkolenia z druku 3D pokazała się z dwoma ZMorphami oraz 3Doodlerem – słynnym zaczarowanym ołówkiem, tworzącym w powietrzu kształty z plastiku. Firma oferowała również swoje szkolenia.

Media Tent 01

Gromar 3D

Z firmą Gromar 3D współpracujemy od początku tego roku w zakresie usług druku 3D w technologii CJP, czyli druku 3D z proszku gipsowego w pełnym kolorze. Gromar zaprezentował kilka wydrukowanych figurek zeskanowanych i zminiaturyzowanych ludzi, prezentował również skanowanie 3D na żywo za pomocą ręcznego skanera 3D. Marta Golbik zdradziła mi też kilka sekretów dot. planów jakie ma firma na najbliższą przyszłość i mogę śmiało powiedzieć, że dobrze się stało, iż nawiązaliśmy swego czasu współpracę 🙂

Media Tent 33

NaviTracer

Na koniec mój osobisty hit eventu, czyli 3D Gence… Po pierwsze – choć niektórzy w to powątpiewali, to urządzenie naprawdę istnieje. Po drugie, wyglada dokładnie tak samo jak na renderach. Po trzecie, naprawdę jest solidnie wykonane i pod względem jakości wykorzystanych materiałów i podzespołów trudno znaleźć w nim jakiekolwiek niedociągnięcia. Po czwarte, wydruki są bardzo ładne. W końcu po piąte, za tym produktem stoi naprawdę bardzo mocna ekipa… Nie ujmując nic żadnej z pozostałych polskich firm na rynku – w każdej z nich pracują bardzo uzdolnieni ludzie z dużymi umiejętnościami i doświadczeniem, ale w NaviTracer zaangażowało się kilka osób z bardzo dużym stażem akademickim oraz zawodowym. Choć koniec końców i tak wszystko rozbija się tylko i wyłącznie o to jak dana drukarka 3D drukuje, obecność tych osób w projekcie raczej mu pomoże niż w czymkolwiek zaszkodzi.

Tak jak pisałem o tym w poprzednim artykule, 3D Gence ma kilka ciekawostek technicznych wyróżniających to urządzenie od pozostałych. Z uwagi na okoliczności zapoznałem się tylko z dwoma z nich – ceramicznym stołem oraz wymienialnej głowicy. Szczególnie to drugie rozwiązanie bardzo mocno mi zaimponowało swoją prostotą. Mam nadzieję wkrótce zapoznać się z tym urządzeniem bliżej i popełnić kilka słów więcej na jego temat.

Podsumowując, impreza miała bez wątpienia świetny charakter edukacyjny. Dla niezliczonej ilości osób – w szczególności dzieci, była to pierwsza tego typu okazja zobaczyć drukarki 3D na żywo w akcji, spytać o zasady ich działania oraz poczuć fizycznie w rękach to co one wykonują. Nie wiem czy Media Tent zostanie powtórzony w przyszłym roku, wiem za to, że jeśli tylko znajdą się tam drukarki 3D, z pewnością warto się tam pojawić.

Media Tent 30

DODAJ KOMENTARZ:

7 komentarzy

 1. Avatar

  Drukarka 3D GENCE do złudzenia przypomina drukarkę Renkforce RF1000

  http://www.conrad.de/ce/de/product/1007508/3D-Drucker-Renkforce-RF1000#emptylink https://www.youtube.com/watch?v=RmrR-9kmI8E

  Te drukarki są bardzo do siebie podobne nie tylko stylistycznie ale i co do rozwiązań mechanicznych. Mam świadomość, że większość drukarek jest do siebie podobnych.
  Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu , że w tym przypadku jest bardzo dużo wspólnych punktów dosyć charakterystycznych. Czy to dobrze czy żle – nie wiem – stwierdzam jedynie fakt.

 2. Avatar

  Szanowni Państwo,

  Dziękujemy za zainteresowanie naszą drukarką 3d Gence One. Naszym zdaniem ciężko mówić o kopii drukarki Conrada. Dla zapewnienia najwyższej jakości i niezawodności współpracowaliśmy z wieloma instytucjami, stad ewentualne podobieństwa do drukarek dostępnych na rynku. Wybór najlepszych sprawdzonych rynkowo rozwiązań nie jest działaniem plagiatowym lecz niezbędnym dla dostarczenia klientowi produktu najwyższej jakości.
  Za design tej drukarki odpowiada człowiek specjalizujący się w wzornictwie przemysłowym i zapewniamy, że to autorski projekt. Podobnie sprawa wygląda z ceramicznym stołem, który według nas na dzień dzisiejszy daje najlepszą fakturę po druku oraz ma dobrą przyczepność filamentu.
  Najważniejszymi elementami drukarki według nas są ekstruder, radełko, głowica – to one wpływają w znacznym stopniu na druk 3D. Nasze rozwiązania są niepowtarzalne ze względu na jakość wykonania oraz dbałość o szczegóły. Dodatkowe elementy jak sterowanie, oświetlenie informujące o stanie drukarki, panele boczne to również nasze rozwiązania. 3D Gence One została zaprojektowana i wykonana w firmie 3D Gence, a głowica doczekała się 2 zgłoszeń patentowych.
  Zasadniczo patrząc na targach, wszystkie drukarki są do siebie podobne w pewnym stopniu, tak też jest w przypadku maszyn do frezowania, wiercenia itp. Czy można powiedzieć, że drukarka Fiber 3D wygląda podobnie do ultimaker 2 czy idea lab’a? Drukarka 3D Gence One jest drukarką 3D i to największe jej podobieństwo do innych produktów.
  Zapraszamy do testowania naszej drukarki 3D. Projekt ten kosztował nas masę pracy i wiele lat doświadczenia przy projektowaniu drukarek 3D. Mamy nadzieję, że rynek drukarek jest tak szeroki, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model i będzie zadowolony z jego działania. Dlatego już wkrótce pokażemy Państwu jeszcze inną naszą drukarkę 3D Gence PRO którą przygotowaliśmy dla zastosowań w szeroko pojętym przemyśle, między innymi motoryzacyjnym.

 3. Avatar

  Patrząc na wycięte okienka w obudowie, 3D Gence przypomina Fibera3D 🙂
  Wielka szkoda, że nie przyjechaliście na Dzień Druku 3D do Kielc.
  Wasza drukarka nie jest plagiatem ale mocno mi przypomina wspomnianą Renkforce RF1000 i tyle. Każdy konstruktor zanim coś zaprojektuje przegląda masę rozwiązań ja to dobrze rozumiem.

 4. Avatar

  Jak to jest z podstawowym poziomowaniem stołu w tej drukarce? Nie myślę tu o śledzenie krzywizny stołu. I jak testować Państwa drukarkę?

Leave A Reply