Kolejne eksperymenty producentów filamentów skutkują nieprzerwanym rozszerzaniem się gamy materiałów do druku 3D. Wśród niestandardowych tworzyw niemałą rolę odegrały tworzywa polimerowe domieszkowane stopami metali, które swego czasu zyskały dużą popularność.

Na tym polu pierwszym, znaczącym graczem był holenderski colorFabb, który do swojej oferty wprowadził materiały domieszkowane m.in. miedzą, stalą lub brązem. Wydawało się jednak, że colorFabb powoli wycofuje się z tego obszaru materiału druku 3D, kiedy kilka miesięcy temu usunął z oferty jeden z metalicznych filamentów.

Jak się jednak okazuje, zainteresowanie na materiały domieszkowane metalami do druku 3D w technologii FFF nadal utrzymuje się na niemałym poziomie, a temat podejmują kolejni producenci filamentów. Metallum3D, amerykańska firma zajmująca się produkcją tworzyw do druku 3D nawiązała współpracę z Centrum Innowacji i Technologii (CIT).

Inwestycja (której kwota nie została ujawniona) przekazana przez organizację pomogła Metallum3D zarówno w rozwoju produkcji filamentu domieszkowanego stopami metalu, jak i rozpoczęciu promocji materiałów. Dodatkowo, na drugi kwartał bieżącego roku zaplanowane jest rozpoczęcie świadczenia usług druku 3D z materiałów metalicznych. Według producenta, ma to zredukować konieczność inwestycji producentów w własne urządzenie do druku 3D oraz kosztowne wyposażenie

Jak mówią przedstawiciele firmy, celem Metallum3D jest zapewnienie większego dostępu do niedrogich materiałów i usług druku 3D w metalu. Opracowany przez nich materiał składa się z matrycy polimerowej, w której zatopione są cząstki metali – po wydrukowaniu przestrzennym model umieszczany jest w piecu, tak aby usunąć tworzywo sztuczne i scalić cząstki metalu. Co ciekawe, koncept przywodzi na myśl pomysł kampanię Kickstarterową, którą opisywaliśmy kilka lat temu… Nie wspominając już o  oczywistych podobieństwach do technologii Metal X od Markforged.

Metallum3D w swojej ofercie posiada obecnie włókna domieszkowane stalą nierdzewną 316L oraz stalą narzędziową H-13. Równocześnie trwa proces patentowania technologii zagęszczania mikrofalowego, który ma mieć zastosowanie w procesie spiekania gotowych detali 3D. Według udostępnionych informacji, ma pomóc to w redukcji czasu procesu nawet o 80%, przy zachowaniu założonych właściwości mechanicznych (m.in. gęstości i kurczliwości).

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like