Modele 3D zabytków zniszczonych przez DAESH dostępne do ściągnięcia

0

Pod koniec minionego roku pisałem o uratowaniu zabytków zniszczonych przez barbarzyńców z Daesh (tzw. „Państwa Islamskiego”) przez artystkę Morehshin Allahyari. Teraz cała wykonana przez nią praca wraz z modelami 3D zabytków została przez nią udostępniona do ściągnięcia dla każdego i za darmo.

Dzięki ludziom takim jak Morehshin, bezmyślne i prostackie akty półgłówkowatej poprawności i bezrefleksyjnego przekonania o wyższości swoich myśli, stają się jeszcze bardziej bezwartościowe. Najpierw wykonano modele 3D zniszczonych rzeźb, na podstawie zdjęć nadsyłanych od ludzi wspierających projekt. Następnie zostały one wydrukowane w technologii PolyJet, jednocześnie umieszczając w każdym wydruku pamięć USB zawierającą modele 3D rzeźby, niektóre nadesłane zdjęcia i inne materiały na temat straconych zabytków. Tak przygotowane prace, Allahyari zaprezentowała światu na wystawie o nazwie Material Speculations: ISIS.

Kolekcja została wzbogacone o nowe modele, gdyż cel jaki przyświeca artystce to rekonstrukcja niszczonych zabytków, którą z w wolnym czasie trudnią się poplecznicy Daesh, „ku zachowania czystości (wstaw_cokolwiek)”. Praca dalej jest w toku, jako, że zniszczeniom nadal nie ma końca. Do kolekcji dołączyło kilka nowych zabytków.

Modele-3D-zabytkow-zniszczonych-przez-DAESH-dostepne-do-sciagniecia3

Eagle King

Morehshin Allahyari wreszcie udostępniła całemu światu pierwsze modele 3D oraz wszystkie materiały, które przysłużyły się do ich stworzenia. Pierwszy zbiór dotyczy Króla Uthala i opiewa na blisko 600 MB danych. Jest dostępny do ściągnięcia tutaj.

Modele-3D-zabytkow-zniszczonych-przez-DAESH-dostepne-do-sciagniecia2

Artystka nie bez powodu wykorzystała druk 3D do stworzenia swoich prac. Pomijając fakt, że jest to najsensowniejsza technologia w tym wypadku, chciała także odwołać się do technologii XXI wieku, jako, że tematyka jej projektu jest osadzona w obecnych realiach. Ponadto ma specyficzne podejście do druku 3D, które niektórym z nas na pewno przywoła na twarzy delikatny uśmiech. Pytana o wykorzystanie druku 3D do stworzenia rzeźb oraz o powód udostępnienia modeli 3D odpowiada:

Nie chodzi tutaj o celebrowanie go, ale raczej nawoływanie ludzi o jego wykorzystywanie w taki sposób, aby przekraczać pewne granice i wychodzić poza schematy drukowania w 3D kostek, które nic nie wnoszą do naszego życia, a jedynie zapełniają stertę bzdur dookoła nas.

Morehshin Allahyari

Szczere i charakteryzujące się raczej trzeźwym spojrzeniem na świat, niż fascynacją drukiem 3D. Krótko i na temat. Jej słowa cudownie podkreślają i uzupełniają jej czyny.

Źródło: www.3ders.org

Zdjęcia: [1] [2-3]

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.