Z pewnością większość użytkowników drukarek FDM spotkała się kiedyś z jakimś problemem związanym z podawaniem filamentu ze szpuli. Najczęściej jest to jakiś kłopot z jego blokowaniem lub nadmiernym rozwijaniem, co często prowadzi do jego zaplątania. Rozwiązaniem tego problemu może być MonsterFeed, czyli specjalny, uniwersalny uchwyt na szpulę z filamentem. Warto dodać, że rozwiązaniem drogim. Bardzo drogim, ale o tym na końcu.

Dobry uchwyt na szpulę z filamentem, to podstawa w każdej drukarce. Bezproblemowe podawanie filamentu do ekstrudera ma swoje odzwierciedlenie w jakości wydruku. Często zdarza się, w różnego rodzaju drukarkach, że uchwyt zamieszczony jest w miejscu ładnie współgrającym z całą bryłą urządzenia, a nie zawsze jest to umiejscowienie jak najbardziej użyteczne, stąd też cała masa, różnego rodzaju projektów z uchwytami, dostępnych na Thingiverse.

Ciekawe rozwiązanie zaprezentowała brytyjska firma MonsterFill specjalizująca się przede wszystkim w sprzedaży filamentów na nieco większych, niż standardowe rozmiary, szpulach (niespełna 5 kg), wprowadzając do swojej oferty uniwersalne uchwyty na szpule, MonsterFeed. Uchwyt powinien pomieścić każdą, rozsądnej wielkości szpulę, czyli taką o średnicy od 150 do 400 mm, wysokości do 200 mm oraz wadze do 8 kg.

img_0122_1

MonsterFeed dostępny jest w dwóch wersjach: Lite i Pro. Ta pierwsza to standardowy uchwyt pasywny składający się z malowanej proszkowo, aluminiowej ramy z antypoślizgowymi nóżkami oraz dobrze łożyskowanych, dwóch walców, na których spoczywa szpula. Znacznie ciekawiej prezentuje się wersja Pro. W gruncie rzeczy to ta sama konstrukcja, co w wersji Lite, tyle że zautomatyzowana. Inaczej mówiąc zawiera system wyciągania filamentu, co do zasad działania, podobny do ekstrudera drukarki. Jest to dość przydatna funkcja zapobiegająca niekontrolowanemu rozwinięciu się szpuli, jak również, odciążająca „wytłaczarkę” drukarki, w przypadku korzystania ze szpul o większej wadze niż te standardowe jedno kilogramowe.

img_0123_1

Automatyczne wysuwanie oraz blokowanie tworzywa realizowane jest dzięki specjalnemu systemowi wyzwalania, który wykrywa napięcie na nitce filamentu.  Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie brzęczyka, który informuje nas o zablokowaniu filamentu, dając nam szansę na podjęcie jakiejś „akcji ratunkowej”.

Czas na bolesne zejście na ziemię. Cena wersji Lite to około 67 euro (z VAT), podczas gdy wersja Pro wyceniona została na około 117 euro (z VAT). Jeśli ktoś planuje stale korzystać z 5 kg szpul z filamentem, gdzie cena w przeliczeniu na kg jest niższa, niż przy standardowej dostępnej na rynku szpuli 1kg, to pewnie w perspektywie czasu taki zakup może mu się zwrócić.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.monsterfil.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News