Czy można uruchomić samochód wydrukowanym kluczykiem?

7

Jakiś czas temu czytając artykuł na CD3D o druku 3D kluczyków do aut zacząłem się zastanawiać czy powtórzenie tego wyczynu również mi się uda? Temat spodobał mi się tym bardziej, że mam stary samochód bez immobilizera (stary czy nie – bardzo go lubię). Jednak po przeczytaniu artykułu zapaliła mi się czerwona lampka! Czyżby Mini Cooper produkowany przez BMW od 2001 roku nie miał immobilizera? Fake*…? Tego nie wiem, tak czy inaczej postanowiłem spróbować… Niestety, jak to zwykle bywa po kliku dniach całkowicie zapomniałem o temacie gdyż całkowicie pochłonął mnie temat produkcji filamentu. O całej sprawie przypomniałem sobie dość przypadkowo kilka dni temu – wróciłem do tego artykułu i stwierdziłem, że najwyższy czas spróbować swoich sił. Oto efekty moich prac…

Oczywiście, nie było sensu robić tego dokładnie w taki sam sposób co właściciel Mini, czyli kopiować kluczyk ze zdjęcia. Postanowiłem zwyczajnie zmierzyć kluczyk za pomocą elektronicznej suwmiarki i zgodnie z pomiarami zaprojektować go w znienawidzonym przez wielu Google SketchUp.

Kluczyk do auta - projekt

Po niecałych 40 minutach projekt był gotowy do druku, po kolejnych 30 minutach miałem w ręku gotowy kluczyk do samochodu.

Kluczyk do auta - wydruk

Kluczyk został wydrukowany z tworzywa ABS naszej produkcji, na drukarce 3D GATE firmy 3NOVATICA na warstwie 0,1 mm z prędkością 30 mm/s i wypełnieniem 100%. Ze względu na kształt kluczyka zdecydowałem aby wydrukować go w polówkach i skleić po wydruku. Użyłem do tego najlepszego kleju do ABS dostępnego na rynku – zwykłego acetonu.

Przed generalnym testem zacząłem się zastanawiać czy kluczyk jest aby na pewno na tyle wytrzymały żeby się nie ułamać w środku stacyjki podczas przekręcania lub wyjmowania. Jak mi poszło? Zobaczcie sami:

Samochód do którego skopiowałem kluczyk to BMW E36 318is coupe.

Jeśli już koniecznie musisz wydrukować kluczyk do swojego samochodu, chociażby po to aby sprawdzić czy to faktycznie działa, pamiętaj:

 1. Nie odpowiadam za uszkodzone zamki w drzwiach / bagażniku / stacyjki. Kluczyk z tworzyw sztucznych można bez problemu złamać przy próbie uruchomienia pojazdu.
 2. Nie należy jeździć samochodem uruchomionym na wydrukowanym kluczyku. Jeśli kluczyk ulegnie deformacji w stacyjce, bądź się złamie, najprawdopodobniej nastąpi blokada układu kierowniczego, nie muszę pisać co będzie dalej…
 3. Drukowany kluczyk działa oczywiście tylko w samochodach bez immobilizera.

* dla niewtajemniczonych – nowsze samochody posiadają elektroniczną blokadę zapłonu czyli immobilizer, uruchomienie samochodu z immobilizerem za pomocą wydrukowanego kluczyka jest niemożliwe.

DODAJ KOMENTARZ:

7 komentarzy

 1. Avatar

  Witam,
  Czasami niektórych kluczy nie da się narysować, więc owocem skanowania 3D oraz RP może być klucz do firmowej Skody ;] Ta immobilizer miała. Po otworzeniu samochodu włączył się alarm, za to cieszyłem się jak dziecko. Bo skoro drukarki 3D obarczone są jakimiś błędami, podobnie jak skanery, a połączenie tych błędów umożliwia otworzenie samochodu to tylko się cieszyć. Banan na twarzy pół roku temu, bezcenny. Dziś ten klucz jest historycznym obiektem na moim biurku, samochód został wymieniony na nowszy… ktoś nim jeździ, a klucz leży… ;]

 2. Avatar

  Bez przesady 🙂 nazwijmy go „jednorazowym kluczykiem”.
  Co do immo, dlatego też mnie zastanawia czy Mini sprzed max 13 lat nie ma immo…
  Immobilizer miałem w fordzie który był kilka klas niżej od Mini i był z 97r.