Na takim stadionie nie straszny Ci Katar

0

Właśnie trwa Euro 2016, najbliższy mundial już za dwa lata w Rosji. W 2022 roku gospodarzem mistrzostw świata będzie Katar. I choć do tego wydarzenia zostało jeszcze sześć lat, to stadiony są już prawie gotowe. Bardzo duży wkład w ich powstanie miała technologia druku 3D. Efekty jej zastosowania docenią nie tylko piłkarze, ale też kibice.

Wybranie Katarczyków na gospodarzy mundialu w 2022 roku wzbudziło niemałe kontrowersje. Nie dość, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że decyzja ta została kupiona, to na dodatek latem temperatury powietrza w tym regionie sięgają 40ºC. Tak naprawdę nie jest jeszcze znana data imprezy. Według jednego z pomysłów MŚ 2022 mogą odbyć się w… styczniu 2023 roku.

W rozwiązaniu problemu z wysoką temperaturą rozprawił się zespół naukowców z Qatar University’s College of Engineering, korzystając przy tym z technologii druku 3D. Przez sześć ostatnich miesięcy przeprowadzali liczne eksperymenty na wydrukowanych w skali 1:3000 modelach stadionów. Pozwoliły im one między innymi na testowanie warunków klimatycznych, ale też optymalizację konstrukcji pod kątem wygody użytkowania.

3d-printed-models-wind-tunnel-technology-optimize-stadium-designs-2022-world-cup-qatar-1

Na potrzeby testów skonstruowano specjalny tunel aerodynamiczny, który pozwala na badanie zachowania makiet w określonych warunkach atmosferycznych. Dzięki analizie przebiegu wiązek laserowych, naukowcy byli w stanie zaobserwować w jaki sposób odbywa się przepływ powietrza nad stadionami oraz w ich wnętrzu. Ta wiedza pozwoliła zoptymalizować termicznie projekty budynków.

3d-printed-models-wind-tunnel-technology-optimize-stadium-designs-2022-world-cup-qatar-4

Innowacyjne metody badawcze są na tyle dokładne, że można zmierzyć temperaturę na przykład na wysokości każdego rzędu siedzeń. W czasie symulacji wykorzystywano różne kierunki wiatru. Głównym celem projektantów jest „zmuszenie” powietrza, aby swobodnie dostawało się na stadion i już tam pozostawało.

Aktualnie testy zostały przeprowadzone na dwóch modelach stadionów Al Bayt Stadium i Al Wakrah Stadium. Następny w kolejce jest Al Thumama Stadium.

3d-printed-models-wind-tunnel-technology-optimize-stadium-designs-2022-world-cup-qatar-2

Ze skonstruowanego przez Katarczyków tunelu aerodynamicznego skorzystali ostatnio Belgowie. Badali oni budowany przez siebie obiekt pod kątem zabezpieczenia przed wiatrem i deszczem. Naukowcy postanowili, więc opracować cała dokumentację procesu, tak aby w przyszłości z tej metodyki można było korzystać przy analizie innych stadionów.

Źródło: www.3ders.org

Zdjęcia: [1][2][3][4]

Udostępnij.

O autorze

Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.