Od lat Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej śledzi świat technologii przyrostowych, upatrując wśród nich szczególnie wartościowych rozwiązań dla swoich projektów. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, jak NASA brała na swój celownik zarówno producentów urządzeń jak i materiałów eksploatacyjnych.

Teraz NASA zdecydowała się teraz na dofinansowanie nowych projektów – kilku związanych z technologią druku 3D. Mają one zostać wykorzystane (w mniejszym lub większym stopniu) w kolejnej misji lądowania na księżycu. Wszystkim projektom przyznano łącznie przyznano $43 miliony dofinansowania – z tego około $2.2 miliony przypadły dla rozwiązaniom z dziedziny druku 3D.

Strategia NASA opiera się na organizowaniu konkursów wspierających strat-up’y technologiczne, co wspomóc starania nad nadążaniem za nowymi trendami, dzięki czemu organizacja nadal pozostaje w czołówce wyścigu innowacyjności. Organizacja jest zaangażowana w dwa programy – SBIR i STTR (Small Business Innovation Research oraz Small Business Technology Transfer), których celem jest wspieranie małych, ale innowacyjnych firm. Rodzaje współpracy zawierane na podstawie wymienionych konkursów różnią się zarówno czasem trwania jak i oczekiwanym rezultatem.

Co jest jednak przyczyną tak intensywnego poszukiwania nowych ścieżek rozwoju przez NASA? Jak zakładają specjaliści, do 2024 roku uda się wysłać załogową ekspedycję na księżyc – termin nie jest zbyt odległy, dlatego nie dziwi intensyfikacja prac. Nie jest również tajemnicą, że rezultatem wyprawy ma być założenie swoistej jednostki badawczej na księżycu – jak mówi Jim Bridenstine, pomyślne dotarcie na Księżyc to ważny krok w drodze wysłania ludzi na Marsa.

Niejednokrotnie pisaliśmy o futurystycznych planach budowy budynków z pyłu księżycowego z wykorzystaniem drukarek 3D – badania w tym obszarze prowadzi również NASA, która widzi potencjał tego rozwiązania. Projekty, którymi interesuje się organizacja dotyczą m.in. ponownego użycia odpadów wytwarzanych podczas podróży kosmicznej czy magazynowania i transferu paliwa kosmicznego.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D