Naukowcy pracują nad urządzeniem do szybkiego wykrywania anemii na drukarce 3D

0

Kim Plevniak, studentka studiów magisterskich na kierunku inżynieria biologiczna i rolnicza na Kansas State University Olathe oraz asystujący jej Mei He – profesor z dziediny inżynierii biologicznej i rolniczej, pracują na nisko budżetowym urządzeniem do użytku domowego, pozwalającym na szybką diagnozę anemii.

Urządzenie to zostało wyprodukowane przy użyciu drukarki 3D i zaprojektowane dla indywidualnego użytku. Działa ono podobnie do popularnych testów  na poziom glukozy we krwi oraz testów ciążowych. Można go przeprowadzić przez pobranie próbki krwi z poziomu smartfona, dokonując lekkiego ukłucia w palec. Kropla krwi pacjenta ląduje na płytce wydrukowanej na drukarce 3D.

Wyniki testu są znane już po 60 sekundach i mogą być odczytane na smartfonie. Ważnym elementem systemu są wyżej wymienione plastikowe płytki zawierające mikrofluid, wydrukowane w technologii SLA na drukarce 3D ProJet 1200 firmy 3D Systems.

anemia3d

Choroba ta dotyczy około 2 miliardów ludzi, z czego ponad połowa to dzieci w wieku przedszkolnym oraz kobiety w ciąży z krajów rozwijających się i co najmniej 30% dzieci i kobiet z krajów uprzemysłowionych. Twórczyni wynalazku powiedziała:

Anemia to bardzo powszechna choroba w krajach rozwijających się, mimo że jest leczona z pomocą suplementów i żelaza. Również w krajach rozwijających się ludzie mają dużo łatwiejszy dostęp do smartfonów, niż do opieki medycznej.

Kim Plevniak, Kansas State University Olathe

Źródło http://3druck.com/
Grafika: [1] [2]

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.