Obszar roboczy jest jednym z nadrzędnych parametrów, na które zwracamy uwagę w przypadku zakupu drukarki 3D. Z wyborem tym jest czasem tak, jak z wyborem kierunku studiów, zdecydowana większość nie jest świadoma tego, na co się decyduje i później żałuje swojej decyzji. New Nine wprawdzie daje nam całą masę opcji konfiguracyjnych tego parametru, ale decyzję nadal musimy podjąć przed dokonaniem zakupu.

Twórcą urządzenia jest amerykańska firma EasilyBuild, której siedziba ulokowana jest w Seattle. Tak jak większość twórców celujących w klienta indywidualnego, obiecuje że za niską ceną ich konstrukcji idzie wysoka jakość, z jaką stykamy się przeważnie w znacznie droższych drukarkach 3D. I tak New Nine ma być dla przykładu trzy razy szybsza od innych, tego typu, dostępnych na rynku urządzeń.

Podstawowa wersja omawianej drukarki 3D, to typowe 200 x 200 x 230 mm obszaru roboczego. Sama konstrukcja jest dość charakterystyczna i wygląda, jakby wykonano ją z połączonych ze sobą rurek PVC (a może tak właśnie jest?). Wszystkie elementy są jednak ze sobą spójne i dość schludnie powiązane.

Oprócz wyglądu trafiającego w gusta niejednego hydraulika, New Nine szczyci się też opatentowanym systemem Mass Damper, który odpowiedzialny jest za eliminację drgań konstrukcji i dzięki któremu nawet druk w maksymalnej prędkości 150 mm/s nie odbija swojego „piętna” na zewnętrznych ściankach wykonywanego modelu.

Platforma robocza omawianej drukarki 3D rozgrzewa się do 120°C, natomiast maksymalna temperatura jaką jesteśmy w stanie uzyskać na głowicy to 250°C. Pozwala nam to (według producenta) na bezproblemowe drukowanie z takich materiałów jak ABS, PLA, Nylon, PETG oraz wielu innych. Rozdzielczość drukowanej warstwy mieści się w zakresie od imponujących 25 mikrometrów do standardowych 350 mikrometrów.

New Nine dostępna jest w tej chwili na Kickstarterze. Twórcy urządzenia przygotowali trzy, łatwe do zrozumienia progi wsparcia. Za 199 $ otrzymamy wersję podstawową, z obszarem roboczym o wymiarach 200 x 200 x 230 mm, w zestawie do samodzielnego montażu. Za 399 $ otrzymamy to samo urządzenie, tyle że gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. Ciekawiej robi się natomiast przy ostatnim progu. Za 999 $ otrzymamy New Nine z „dowolnym”, wybranym przez nas obszarem roboczym. Haczykiem tej oferty jest ograniczenie do maksymalnie czterech, połączonych ze sobą stołów roboczych z wersji podstawowej.

Kampania potrwa jeszcze dwadzieścia cztery dni. W chwili obecnej udało się zebrać niespełna 14.000 $ z zakładanych 60.000 $.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like