nGen_LUX – rozpraszający światło filament od colorFabb

0

colorFabb to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów filamentów do drukarek 3D na świecie. Na miano to zasłużył nie tylko dzięki wysokiej jakości oferowanych produktów, ale też za sprawą naprawdę bogatej oferty tworzyw, pośród których znajdziemy również te najbardziej nietypowe i egzotyczne. Dwa lata temu Holendrzy wprowadzili do sprzedaży nową linię filamentów nGen, która już za miesiąc wzbogaci się o nGen_LUX.

Tworzywa z linii nGen należą do najlepiej sprzedających się tworzyw colorFabb. Jest to zapewne spowodowane jego składem. Filament ten produkowany jest bowiem z Amphora™ AM3300, który to jest kopoliestrem niezawierającym w swoim składzie styrenu. Sprawia to, że nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i wyróżnia się dobrym płynięciem przy nieco niższych temperaturach.

„LUX” w nazwie filamentu, wbrew pozorom, nie odnosi się do luksusu jakiego przyjdzie nam zaznać pracując z tym materiałem. Wyjaśnienie nazwy jest zdecydowanie mniej oczywiste i powiązane jest bezpośrednio z jedną z jednostek układu SI. Chodzi o luks, czyli jednostkę natężenia oświetlenia.

Wspólnym mianownikiem filamentu oraz jednostki natężenia oświetlenia jest właśnie światło, a ściślej mówiąc efekt jego rozproszenia na powierzchni modeli wykonanych z nGen_LUX. Udało się to osiągnąć dzięki „unikalnym, rozpraszającym światło dodatkom”.

Uzyskany efekt nie opiera się na efekcie „samoistnego” świecenia, tak jak ma to miejsce w filamentach świecących w ciemności. Istotą „działania” nGen_LUX jest odbijanie światła, które zostaje rozproszone we wszystkich kierunkach. Dzięki temu uzyskiwany jest bardzo interesujący efekt, który maskuje nie tylko widoczność warstw, ale też wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Powierzchnia wydruku mieni się w świetle, tak jakby pokryta była brokatem.

W odróżnieniu od większości tworzyw z oferty colorFabb, nGen_LUX nie wymaga żadnej dodatkowej obróbki, a gotowy model nie wygląda jakby wykonano go w technologii FDM. W związku z tym nadaje się idealnie do wytwarzania przedmiotów ozdobnych bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów pracy na proces wykańczania powierzchni.

nGen zaprezentowano na zakończonych właśnie targach TCT Show w Birmingham. Cena tworzywa nie jest jeszcze znana, ale wiadomo już że do sprzedaży trafi w listopadzie.

Źródło: www.3ders.org

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply