Niskoseryjna produkcja akcesoriów do profesjonalnego oprzyrządowania medycznego

0

Ostatnimi czasy wiele miejsca w serwisie poświęcamy tematom dotyczącym produkcji seryjnej z wykorzystaniem technologii druku 3D. W znakomitej części przypadków dotyczy to dużych koncernów lotniczych lub samochodowych wykorzystujących profesjonalne drukarki 3D drukujące ze sproszkowanych tworzyw sztucznych czy metali. Tymczasem drukarki 3D – nawet te w niskobudżetowym wydaniu, można z powodzeniem wykorzystywać w produkcji niskich serii komponentów, np. rozwijających profesjonalny sprzęt medyczny o nowe funkcjonalności!

Bartek Barłowski – jeden z pionierów niskobudżetowego druku 3D w Polsce, współzałożyciel takich firm jak RapCraft czy Omni3D, od pewnego czasu współpracuje z firmą Medica91, specjalizującej się w sprzęcie medycznym pierwszego kontaktu dla lekarzy. Niedawno otrzymał zadanie wprowadzenia nowego produktu do oferty w postaci specjalnego holdera dla smartfona, który byłby montowany do panoramicznego oftalmoskopu – przyrządu medycznego służącego badania dna oka.

Jako weteran druku 3D, wykorzystał do tego oczywiście drukarkę 3D. Projekt holdera został zaprojektowany przez Mateusza Łukaszenko, który pracuje jako designer w PCSS i również wykorzystuje druk 3D w swojej pracy na co dzień. Wspólnie obydwaj panowie wydrukowali holder do iPhone’a 5 i 5S, który wzbogaca profesjonalny oftalmoskop o możliwości wykonywania filmów video oraz możliwość robienia zdjęć.

Panoptic iGrip 02

Tym samym Medica91 wzbogaciła się o nowy produkt w postaci Panoptic iGrip, który zmienia Oftalmoskop Panoptic w przenośne cyfrowe urządzenie do przetwarzania i rejestracji obrazu pozwalając na badanie dna oka i robienie zdjęć. Uchwyt Panoptic iGrip wyrównuje dostęp optyczny oftalmoskopu do wizualnej osi kamery iPhone 5 lub 5S do rejestrowania wysokiej rozdzielczości zdjęć (5/8 megapikseli) dna oka i siatkówki oraz nerwu siatkówkowego.

Panoptic iGrip 03

Do zestawu jest dołączana aplikacja iExaminer, która pozwala na zapisanie zdjęcia w pliku badania. Jako że Panoptic Oftalmoskopu zapewnia 5 razy większy widok dna oka niż w przypadku standardowego oftalmoskopu, badanie można zrealizować bez zakrapiania oczu do badania standardowym oftalmoskopem. Zapis zdjęć dna oka na iPhone wspomaga lekarzowi dokumentacje oszczędzając przy tym czas i koszt digitalizacji tego typu badania.

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.