XYZPrinting to producent niskobudżetowych  drukarek 3D, będący częścią dużego koncernu produkującego elektronikę użytkową, Kinpo Group. Ich czołowym produktem są drukarki FDM z serii da Vinci, a atrakcyjna cena wywindowała firmę na pułap największego dostawcy drukarek 3D na świecie. W ofercie Tajwańczyków znajdują się również dwie tanie drukarki 3D, pracujące w technologii SLA – Nobel 1.0 oraz Nobel 1.0 Advanced. Na trwających targach jubilerskich JCK w Las Vegas zaprezentowano kolejną fotopolimerową drukarkę 3D, ale tym razem zastosowano w niej technologię DLP.

Nobel Superfine DLP wyceniona została na 2.699 $ (około 10.000 zł), a jej przeznaczeniem jest według producenta m.in. branża jubilerska oraz stomatologiczna. Jest to jedno z najtańszych w swojej klasie, urządzeń tego typu, dostępnych obecnie na rynku. Niska cena oraz łatwa obsługa ma przyczynić się do szybszego rozwoju firm, których nie stać na o wiele droższe, profesjonalne systemy do druku 3D z żywic.

Urządzenie charakteryzuje się wysoką rozdzielczością druku 3D. Modele mogą być budowane na warstwie 25, 50 oraz 100 mikrometrów, rozdzielczość XY wynosi natomiast 50 mikrometrów. Obszar roboczy nie należy do największych i wynosi zaledwie 64 x 40 x 120 mm, jest to zapewne związane z ograniczeniem powierzchni wyświetlanej przez projektor do tej, gwarantującej największą dokładność. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę grupę docelową użytkowników drukarki 3D, nie powinno to stanowić większego problemu?

Przejście z technologii SLA na DLP ma się przede wszystkim przyczynić do zwiększenia prędkości pracy. Na warstwie 25 mikrometrów możemy osiągnąć około 28 mm przyrostu modelu w ciągu jednej godziny.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom branży jubilerskiej, Nobel Superfine DLP pozwala na korzystanie z żywic przeznaczonych do wykonywania form do odlewów, na zasadach technologii wosku traconego. Możliwe będzie również stosowanie innych, popularnych na rynku, rodzajów żywic fotopolimerowych, o różnym przeznaczeniu.

Nowa drukarka 3D od XYZPrinting korzysta z dedykowanego oprogramowania XYZware, do którego wczytywać możemy pliki projektów w formatach STL, XYZ, 3ws oraz 3wn. Superfine wyposażona jest też w 2,5” wyświetlacz oraz możliwość przesyłania danych za pomocą kabla USB, pamięci USB oraz WiFi.

Nobel Superfine DLP dostępny jest obecnie w przedsprzedaży. Przewidywany czas dostępności urządzeń to sierpień bieżącego roku.

Źródło: www.xyzprinting.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like