Nokia udostępnia do druku obudowę dla Lumii 820

0

Po raz pierwszy w historii wielki koncern produkcyjny udostępnił swoje projekty do druku w 3D! Nokia na swojej stronie opublikowała dokumentację do druku własnej obudowy dla smartfona Lumia 820. Jest to prawdziwy kamień milowy w dziedzinie druku 3D. Każdy posiadacz telefonu mający dostęp do drukarki, może od tej pory oficjalnie projektować i tworzyć własne, unikalne klapki i personalizować swój sprzęt.

źródło: www.nokia.com

Sceptycy mogą zarzucić fińskiemu koncernowi, przeżywającymi największe w swojej historii kłopoty finansowe, desperacką próbę zwrócenia uwagi na swoje produkty, argumentując to tym, iż mało kto posiada w sumie dostęp do drukarek 3D i co za tym idzie, z udogodnienia skorzysta znikoma liczba użytkowników. Biorąc pod uwagę ilość osób na świecie posiadających własną drukarkę (lub dostęp do niej) i na dodatek posiadających Lumię 820, można powiedzieć, że niewiele to Nokię kosztuje…

Z drugiej jednak strony, dla fascynatów druku 3D, jest to prawdziwie epokowa chwila. Nokia – mniej lub bardziej świadomie, przetarła pierwszą ścieżkę w kierunku udostępniania dokumentacji projektowej do swoich produktów na skalę masową. Zajęła tym samym oficjalne stanowisko w dyskusji na temat wykorzystania technologii druku 3D i ich ewentualnych zagrożeń dla produkcji masowej. Każdy z posiadaczy Lumii 820 może do woli eksperymentować z layoutem smartfona, a co więcej, będzie robić to z pełnym błogosławieństwem firmy. Istotne jest tu również to, że otrzymujemy dostęp do oficjalnej dokumentacji producenta, a nie jej mniej lub bardziej profesjonalnego odwzorowania. Być może faktycznie do tej decyzji finów popchnęła desperacja i słabe wyniki sprzedażowe? Faktem jednak jest, iż jest to precedensowe wydarzenie, na które wiele osób będzie powoływać się na przestrzeni kolejnych lat.

Dokumentację można pobrać (po wcześniejszej rejestracji) tutaj.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.