Nokia udostępnia do druku obudowę dla Lumii 820

0

Po raz pierwszy w historii wielki koncern produkcyjny udostępnił swoje projekty do druku w 3D! Nokia na swojej stronie opublikowała dokumentację do druku własnej obudowy dla smartfona Lumia 820. Jest to prawdziwy kamień milowy w dziedzinie druku 3D. Każdy posiadacz telefonu mający dostęp do drukarki, może od tej pory oficjalnie projektować i tworzyć własne, unikalne klapki i personalizować swój sprzęt.

źródło: www.nokia.com

Sceptycy mogą zarzucić fińskiemu koncernowi, przeżywającymi największe w swojej historii kłopoty finansowe, desperacką próbę zwrócenia uwagi na swoje produkty, argumentując to tym, iż mało kto posiada w sumie dostęp do drukarek 3D i co za tym idzie, z udogodnienia skorzysta znikoma liczba użytkowników. Biorąc pod uwagę ilość osób na świecie posiadających własną drukarkę (lub dostęp do niej) i na dodatek posiadających Lumię 820, można powiedzieć, że niewiele to Nokię kosztuje…

Z drugiej jednak strony, dla fascynatów druku 3D, jest to prawdziwie epokowa chwila. Nokia – mniej lub bardziej świadomie, przetarła pierwszą ścieżkę w kierunku udostępniania dokumentacji projektowej do swoich produktów na skalę masową. Zajęła tym samym oficjalne stanowisko w dyskusji na temat wykorzystania technologii druku 3D i ich ewentualnych zagrożeń dla produkcji masowej. Każdy z posiadaczy Lumii 820 może do woli eksperymentować z layoutem smartfona, a co więcej, będzie robić to z pełnym błogosławieństwem firmy. Istotne jest tu również to, że otrzymujemy dostęp do oficjalnej dokumentacji producenta, a nie jej mniej lub bardziej profesjonalnego odwzorowania. Być może faktycznie do tej decyzji finów popchnęła desperacja i słabe wyniki sprzedażowe? Faktem jednak jest, iż jest to precedensowe wydarzenie, na które wiele osób będzie powoływać się na przestrzeni kolejnych lat.

Dokumentację można pobrać (po wcześniejszej rejestracji) tutaj.

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.