Koreańska firma HyVision System jest przede wszystkim producentem wysokiej jakości desktopowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W swojej ofercie posiada kilka różnych modeli skierowanych do ściśle określonych grup odbiorców. Cubicon Lux jest pierwszą opracowaną przez nich drukarką 3D, która opiera się na technologii fotopolimerowej.

Modelem Cubicon Lux HyVision System chce zaistnieć na rynku, który zaczyna robić się coraz bardziej ciasny. Trwająca od ponad roku moda na fotopolimerowe drukarki 3D sprawiła, że coraz więcej lub mniej znanych producentów stara się mieć w ofercie chociaż jedno takie urządzenie.

Podobnie jak inne modele od HyVision System, tak i Cubicon Lux posiada funkcje i innowacyjne rozwiązania, które wyróżniają go na tle konkurencji. Jedną z opcji jest na przykład system poziomowania platformy roboczej. Rozwiązania takie pojawiają się coraz częściej w tego typu urządzeniach, ale nadal nie są na tyle popularne, żeby nie warto było o tym wspominać.  Prawidłowo spoziomowana platforma jest tak samo ważna jak dobrze ustawiony stół w drukarce FDM, a wszelkie odchyłki mogą doprowadzić na przykład do odklejenia się modelu w czasie druku lub do pogorszenia jego jakości.

Specjalny algorytm dba o to aby intensywność dostarczanego światła z projektora DLP była taka sama w każdej z 48 stref obszaru roboczego. Jest to szczególnie ważne w przypadku drukowania dużych modeli, kiedy istotne jest aby cały obszar każde warstwy utwardzany był takim samym światłem, co w efekcie zapewnia jednolite naświetlanie żywicy. Dla możliwości drukowania większych obiektów zastosowano opcję instalacji dodatkowej butelki z fotopolimerem, która zasila kuwetę w czasie drukowania 3D. Aby zwiększyć komfort środowiska pracy Koreańczycy wyposażyli swoją drukarkę 3D w filtr węglowy, który eliminuje wydzielające się w czasie pracy urządzenia opary żywicy.

Firma chwali się również znaczącym zwiększeniem możliwej prędkości druku. Osiągnięto to poprzez zastosowanie kuwety, której dno składa się z trzech różnych warstw. Rozwiązanie ma na celu wyeliminować największą niedogodność występującą w tego typu drukarkach 3D, czyli zbyt silne przyklejanie się drukowanej warstwy do dna zbiornika na żywicę. Proces ten, w zależności od zastosowanego rozwiązania, może być dość czasochłonny, przez co znacząco zwiększa czas budowania modelu 3D. Zastosowana w Cubicon Lux trzecia warstwa jest tak zwaną „folią rozdzielającą”, która umożliwia o wiele szybsze i łatwiejsze odrywanie obiektu, zwiększając jednocześnie żywotność dna do około stu tysięcy wydrukowanych warstw.

Jak na drukarkę 3D DLP, Cubicon Lux charakteryzuje się dość niską rozdzielczością, która w płaszczyźnie XY wynosi 100 mikrometrów. Wynika to z  zastosowanego projektora o rozdzielczości 1024 x 768 px. Obszar roboczy mieści się natomiast w zakresie 100 x 75 x 145 mm, a wysokość drukowanej warstwy wynosi od 20 do 100 mikrometrów.

HyVision System posiada swoich resellerów w dwudziestu czterech krajach. Za ich pośrednictwem można nabyć Cubicon Lux w cenie 3.990 $.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.3dcubicon.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like