Nasz organizm jako niesamowicie złożony – wielofunkcyjny system musi dbać o rozdystrybuowanie energii, skupiając się na elementach układów pełniących różnorodne życiowe funkcje. W przypadkach, kiedy któraś z części ciała przestaje być używana organizm zaczyna postrzegać je za zbędne, sukcesywnie prowadząc do degradacji tkanki – tzw. atrofii.

Nieleczone braki w uzębieniu często są pierwszym krokiem do nieodwracalnego procesu zanikania kości szczęki i żuchwy – brak mechanicznego obciążenia (powstającego w czasie procesów fizjologicznych np. żucia) elementów kostnych dla organizmu jest sygnałem ze struktury są dla organizmu bezużytecznym balastem. Proces leczenia pacjentów dotkniętych atrofią żuchwy jest wymagający i zależny od wielu czynników – m.in. stopnia degradacji struktur kostnych czy ewentualnych zmian w anatomicznym kształcie twarzy.

Belgijska firma medyczna CADskills opracowała projekt tytanowego implantu, możliwego do stosowania w przypadku zarówno ubytków kości żuchwy jak i szczęki. W zaawansowanych etapach atrofii kości twarzoczaszki wszczepienie nawet niewielkich implantów konwencjonalnych może okazać się niemożliwe – wszczep od CADskills został zaprojektowany tak, aby stanowić właściwą metodę leczenia nawet w przypadku znacznej degradacji tkanki.
Według zapewnień tworców implant AMSJI (The Additively Manufactured Subperiosteal Jaw Implant) w przeciwieństwie do klasycznego przeszczepu kości jest równoznaczny z krótkim czasem rekonwalescencji oraz niewielkim ryzykiem wystąpienia ostrej reakcji zapalnej. Co więcej, wszczep dostosowany jest do indywidualnej budowy anatomicznej czaszki pacjenta – zastosowanie technologii przyrostowych w trakcie procesu produkcyjnego pozwala na swobodną personalizację wszczepów a także tworzenie powierzchni o dowolnym stopniu porowatości.

Biokopatybilny tytan przewyższa dotychczas stosowane stopy na osnowie kobaltu i chromu, zapewniając właściwości mechaniczne zbliżone do kości a także możliwość właściwej osteointegracji (przerastanie wszczepu komórkami kościotwórczymi) co redukuje ryzyko odrzucenia przez organizm. Stabilne mocowanie przy pomocy śrub i wkrętów kostnych pozwala pacjentom na swobodę użytkowania, przywracając fizjologiczne funkcje osłabionych kości szczęki oraz żuchwy.

U osób dotkniętych atrofią struktura kości ze względu na zmniejszenie gęstości ulega znacznemu pogorszeniu – często niemożliwe jest wręcz stosowanie klasycznych implantów zębowych, a stosowanie klasycznych protez zębowych może wiązać się z dyskomfortem. Rezultaty uzyskiwane za sprawą wszczepów AMSJI porównywalne są do transplantacji kości – jednak czas zabiegu ( 60 minut) i skrócony czas rekonwalescencji przemawia za metodą opracowaną przez belgijskich naukowców. Specjaliści CADskills przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich autorska metoda może stać się nowym standardem w leczeniu atrofii kości czaszki.

Źródło: 3dprintingbusiness.directory

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like