Nowe drukarki 3D w zestawieniu: FLEXA i PROFABB z 3NOVATICA

3

3NOVATICA pojawiła się na rodzimym rynku niskobudżetowych drukarek 3D w marcu tego roku, jako nowa odsłona Unique Design – pierwszej firmy produkującej niskobudżetowe drukarki 3D w Polsce. Przez pierwsze pół roku działalności było o niej stosunkowo cicho, jedynymi istotnymi wiadomościami było wypuszczenie w pełni metalowej drukarki 3D do samodzielnego montażu GATE oraz nawiązaniem przez firmę współpracy z Repetierem i wypuszczenie własnej, dedykowanej wersji tego oprogramowania. Kilka tygodni temu sytuacja uległa jednak znaczącej zmianie – 3NOVATICA praktycznie co kilka dni wraca z kolejnym newsem, który dość mocno pozycjonuję ją w hierarchii najważniejszych firm na rynku. Najpierw premiery dwóch nowych urządzeń – FLEXY i PROFABBA, potem nawiązanie współpracy z amerykańskim dystrybutorem a niedawno informacja o wstawieniu GATE`a do oferty Komputronika i podległych mu marek. Dziś FLEXA i PROFABB trafiają do naszego zestawienia drukarek 3D, a ja już wkrótce będę miał przyjemność poinformować o kolejnych newsach związanych z tą firmą…

FLEXA to drukarka 3D o dość dużym obszarze roboczym, na poziomie 19 x 19 x 23 cm. Ma białą, stalową obudowę, dość interesujący design oraz szereg drobiazgów umilających i ułatwiających pracę w rodzaju czujnika temperatury wewnątrz obszaru roboczego, który zmienia kolor światła w zależności od jej wysokości (czerwone – podwyższona, niebieski – bezpieczna), kamerę internetową, czy podgrzewany, zewnętrzny podajnik filamentu.FLEXA występuje w dwóch wersjach – podstawowej z jedną głowicą drukującą i rozszerzonej z dwoma głowicami. Co ciekawe, kupując wersję pierwszą, możemy w bardzo prosty sposób dołączyć do niej drugą głowicę, za pomocą specjalnie zaprojektowanego systemu.

FLEXA 01

Z pozostałych cech urządzenia, można wyróżnić:

  • napęd osi XY w układzie H
  • system DIG “Drive Inside the Guide”: elementy przeniesienia napędu osi XY umieszczono w prowadnicach liniowych osi Z – większe bezpieczeństwo użytkowania
  • układ napędowy osi XY zbudowany na cichych, precyzyjnych szynach 12 mm
  • czysta komora” w obszarze wydruku: silniki napędowe XYZ umieszczone w dolnej komorze drukarki
  • kilka opcji kolorystycznych w ofercie z możliwością zamówienia dowolnego koloru.

Koszt wersji podstawowej urządzenia to 5499,00 PLN netto. Aktualnie trwa jeszcze przedsprzedaż, gdzie w tej cenie można kupić wersję wyposażoną w dwie głowice drukujące!

PROFABB jest większą i zabudowaną wersją FLEXY. Jeśli chodzi o wygląd, nie jest to zbyt finezyjna konstrukcja, ale posiada za to minimalnie większy obszar roboczy oraz zamknięta komorę. Posiada w standardzie dwie głowice drukujące, kamerę internetową, turbinę chłodzącą wydruk oraz przycisk do awaryjnego zatrzymania maszyny. Temperatura komory roboczej – podobnie jak we FLEXIE, jest oznaczona światłem czerwonym (podwyższona) lub niebieskim (bezpieczna). Posiada szerokie na 12 mm prowadnice szynowe i pasy napędowe. Obszar roboczy to 20 x 20 x 23 cm. Stół jest grzany i co umożliwia druk 3D z ABS. Oprócz tego na PROFABBIE można drukować z większości materiałów dostępnych na rynku: PLA, nylonu, gumy, Laywood, Laybrick i pochodnych.

Koszt urządzenia wynosi 11 499,00 PLN netto. Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży.

Profabb 03

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.