Chiński producent TierTime, znany m.in. z produkcji niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM z serii UP Printers, od pewnego czasu bardzo intensywnie rozwija funkcjonalności i możliwości swoich urządzeń. Na początku bieżącego roku do sprzedaży wszedł nowy model drukarki 3D UP box+, a niedawno aktualizacji uległo oprogramowanie sterujące, które otrzymało szereg nowych funkcji.

Nowy UP box+ został wyposażony m.in. w moduł łączności Wi-Fi, czujnik kontroli filamentu, informujący np. o jego niskim poziomie oraz nowy rodzaj głowicy drukującej z poprawionym systemem chłodzenia. Wszystkie drukarki 3D z serii UP, które trafiły do sprzedaży z początkiem stycznia 2017 r. mają także możliwość kontynuowania wydruku w razie spadku napięcia lub odłączenia zasilania sieciowego.

Od kilku miesięcy TierTime prowadzi też bardzo intensywne prace rozwojowe nad oprogramowaniem sterującym drukarkami 3D. W najnowszej wersji programu UP Studio 1.7.3.0 pojawiło się wiele bardzo przydatnych funkcji:

  • wydruk z pliku JPG – program na podstawie świateł i cieni w zdjęciu buduje strukturę zbliżoną do płaskorzeźby

  • wstawianie prostych figur geometrycznych – jest to jedynie prosty dodatek, któremu daleko jeszcze do funkcji modelowania 3D; jest to wstęp i ciekawa zapowiedź możliwości, które zostaną zaimplementowane w kolejnych wersjach oprogramowania; celem TierTime jest wprowadzenie w przyszłości wdrożenie prostego narzędzia do projektowania 3D

  • dodatkowe opcje wypełnienia modelu – obecnie każdy model może zostać wypełniony w skali od 13% do 99% – istnieje również możliwość druku 3D samej powierzchni modelu, bez wypełnienia go w środku

  • łatwe odrywanie – dzięki zaznaczeniu opcji „easy to peel” raft oraz struktury podporowe zostaną wygenerowane w taki sposób, że będą łatwiejsze do oderwania; dzięki specjalnemu algorytmowi, post-processing skomplikowanych detali stanie się znacznie szybszy i łatwiejszy

  • średnica dyszy – opcja, która pozwala na ustalenie średnicy dyszy zamontowanej w drukarce 3D; oprogramowanie zezwala na używanie dysz o rozmiarach 0,2/0,4/0,6 mm

  • ręczne sterowanie temperaturą – możliwość ręcznego sterowania temperaturą dyszy oraz stołu roboczego pozwala na eksperymenty z materiałami innych producentów; optymalne ustawienia można także zapisywać w programie, aby w przyszłości korzystać z predefiniowanych konfiguracji.

Oficjalnym dystrybutorem marki TierTime i drukarek 3D UP Printers jest Solveere. Urządzenia można zakupić też u resellerów tej firmy. UP box+ charakteryzuje się zamkniętą komorą roboczą z wbudowanym filtrem HEPA i obszarem urządzenia na poziomie 25,5 x 20,5 x 20,5 cm.

Źródło: www.up3d.pl

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like