Niepodważalną zaletą obecnie rozwijanych różnorodnych technologii przyrostowych jest wysoka precyzja wykonywania detali, często nieosiągalna dla konwencjonalnych metod produkcyjnych. Tyczy się to przede wszystkim standardowych tworzyw – m.in. proszków polimerowych czy metalicznych oraz żywic, jednak naukowcy ciągle pracują nad poszerzeniem gamy materiałów. Również druk przestrzenny z ceramiki staje się coraz bardziej dostępną technologią – zaprezentowane podczas tegorocznych targów formnext urządzenie od XJet wyznacza nowe standardy w druku przyrostowym z materiałów ceramicznych.

Kwambio, nowojorski start-up, od kilku lat dość prężnie działa w branży addytywnej na różnych płaszczyznach, realizując przede wszystkim kolejne projekty angażujące technologie druku przestrzennego z materiałów ceramicznych.  W zeszłym roku firmie udało się otworzyć pierwszą, przyjazną środowisku fabrykę ceramiki wykorzystując w procesach produkcyjnych technologie przyrostowe (pracując na  działających prototypach drukarki 3D, którą niebawem zaprezentują), która, jak mówią sami twórcy, ma szansę konkurować z największymi dostawcami usług 3D.

Dostrzegając niewykorzystany potencjał druku przestrzennego z materiałów ceramicznych specjaliści z Kwambio zdecydowali się na opracowanie własnego urządzenia addytywnego. Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas (9-12.01) firma zaprezentuje Ceramo One – pierwszą na świecie, przemysłową drukarkę 3D do druku z ceramiki. Co więcej, twórcy z ekscytacją przyznają, że udało im się skrócić proces wytwarzania bez generowania dodatkowych kosztów.

Chociaż Kwambio chwali się możliwością wytwarzania części przemysłowych w materiałach promocyjnych firmy znajdziemy wydruki… kubków

Jeśli urządzenie będzie w stanie wytwarzać ceramiczne elementy w krótszym czasie, za to z większą precyzją może znacznie wpłynąć na rozpowszechnienie technologii addytywnych w kontekście wspominanego materiału. Większość z dostępnych obecnie drukarek pracujących w technologii przyrostowej nie pozwala na szybkie wykonywanie ceramicznych detali o skomplikowanej geometrii. Znacznie częściej technologie przyrostowe służą do wykonywania form odlewniczych – jednak pełen proces od przygotowania formy do wypalania i szkliwienia detalu jest skomplikowany i czasochłonny.

Ceramo One pozwala na blisko trzykrotną redukcję czasu produkcji detali dzięki opracowanej przez producentów technologii bazującej na metodzie binder jetting, która w najbliższym czasie ma zoptymalizować produkcję elementów z proszków ceramicznych. Co więcej, szeroka baza dostępnych szkliw daje użytkownikom dostęp do ponad stu kolorów i kilkunastu rodzajów wykończeń – matowych lub błyszczących.

Podawane przez producentów dane techniczne, choć brzmią imponująco, wydają się trudne do osiągnięcia (szczególnie kiedy mówimy o tak wymagającym tworzywie) – Ceramo One oferuje precyzję wytwarzania detali z dokładnością do 20 mikronów przy szybkości 160 mm na sekundę. Urządzenie przystosowane jest do produkcji detali o maksymalnych wymiarach 350 x 350 x 380 mm, które (według producentów) będą spełniać surowe wymagania stawiane elementom wykorzystywanym m.in. w przemyśle lotniczym.

Podczas nadchodzących wielkimi krokami targów CES firma Kwambio przedstawi swoje urządzenia oraz umożliwi zakup pre-orderów, wstępna cena proponowana przez producentów to $25 tys.

Źrodło: 3dprint.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D