Zortrax, polski producent rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych, poszerza gamę swoich materiałów eksploatacyjnych o trzy zupełnie nowe żywice jubilerskie, dedykowane drukarce 3D Zortrax Inkspire. Za nowymi materiałami idą kolejne zmiany – aktualizacja oprogramowania do zarządzania procesem druku 3D Z-SUITE pozwala nie tylko na obsługę nowych żywic, ale również po raz pierwszy oprogramowanie otwiera się na zewnętrzne drukarki LCD.

Producent wprowadza trzy nowe żywice jubilerskie przeznaczone do odlewów – BlueCast Original, BlueCast X5 i BlueCast X10. Każda z nich ma właściwości odpowiadające woskom odlewowym, a ich przetwarzanie może przebiegać w ramach tego samego procesu, również z użyciem tych samych narzędzi. Szybkość i precyzja Zortrax Inkspire w połączeniu z nowościami materiałowymi, sprawiają że praca jubilera staje się łatwiejsza i znacznie bardziej efektywna.

BlueCast X5

Żywica przeznaczona jest do prac jubilerskich w tzw. stylu europejskim – wykonywania m.in. pierścionków zaręczynowych i innych artykułów z osadzonymi kamieniami. Rekomendowana jest również do wytwarzania medali oraz narzędzi do osadzania kamieni w metalu.

Jej zaletą jest fakt, że spala się bezresztkowo i nie zawiera toksycznych związków chemicznych, które mogłyby przeniknąć do masy odlewniczej. Tym, co wyróżnia materiał są gładkie powierzchnie i wierne odwzorowanie szczegółów i detali – nie wymaga również dodatkowego utwardzania po wydruku, co przyspiesza pracę jubilera.

BlueCast X10

Materiał dedykowany na rynek amerykański, gdzie wyroby jubilerskie są często większe i odlewane z większej ilości metalu. Żywica sprawdza się przy druku względnie dużych wzorców odlewniczych do sygnetów lub artykułów odlewanych ze srebra. BlueCast X10 współpracuje z każdą masą odlewniczą i może być wykorzystana w procesie szybkiego wypalania w temperaturze 740 °C.

BlueCast Original

Żywica do szczegółowych, filigranowych artykułów jubilerskich. Żywica zapewnia wyjątkową dokładność wymiarową i jakość powierzchni. Po wydruku można ją formować manualnie, co jest konieczne w wyrobach z osadzeniami typu micro-pave lub mikro-wcięciami.

Z.SUITE 2.11.0

Wersja Z.SUITE 2.11.0 posiada profile ustawień dla wszystkich trzech żywic odlewniczych. To jednak nie koniec nowości i zmian – Z-SUITE pierwszy raz od istnienia programu na rynku otwiera się na zewnętrzne drukarki LCD. Dzięki różnorodnym funkcjom, jakie oferuje, staje się jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań dostępnym na rynku dla drukarek LCD.

Nowa opcja „ADD EXTERNAL LCD PRINTER” pozwala na stworzenie profilu własnego urządzenia i zoptymalizowanie oprogramowania pod jego kątem.

Wśród najważniejszych funkcji Z-SUITE dla technologii DLP i DLP PLUS można wymienić takie pozycje jak:

  • autorotacja – zaawansowany algorytm, który optymalizuje ułożenie modelu na platformie by osiągnąć wybrane przez użytkownika parametry druku 3D takie jak maksymalizacja powierzchni styczności modelu z platformą czy minimalna liczba potrzebnych podpór,
  • druk 3D bez raftu – umożliwia umieszczenie modelu i podpór bezpośrednio na platformie,
  • wypełnienie typu hollow,
  • możliwość dodawania otworów w modelu,
  • cofanie ostatniej operacji za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Z,
  • dzielenie modeli, pomocne przy cięciu modelu na części lub usuwaniu jego zbędnych fragmentów,
  • inteligentne podpory automatycznie dostosowują się do geometrii modelu. Mogą być także, każda z osobna, ręcznie dodawane i usuwane co pozwala uniknąć nieudanych wydruków,
  • możliwość korzystania z zewnętrznych, innych drukarek 3D, innych niż Zortrax Inkspire. W oknie „ADD EXTERNAL LCD PRINTER” można podać dane charakteryzujące własną drukarkę 3D i zoptymalizować soft pod kątem tego urządzenia.

    Z-SUITE obsługuje również różne formaty modeli 3D

Oprogramowanie jest aktualizowane na bieżąco, zespół inżynierów stale pracuje nad jego rozwojem, a dział wsparcia klienta jest zawsze gotowy do pomocy w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. To sprawia, że Z-SUITE to zyskał sobie szerokie grono użytkowników, a teraz każdy kto posiada drukarkę LCD może z niego skorzystać. Program w najnowszej wersji jest dostępny do pobrania od dziś – 21 sierpnia 2019 roku.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like