Nowy materiał kompozytowy oparty o tytan i BNNT – nanorurki azotku boru

0

Naukowcy z australijskiego Deakin University opracowali nowy materiał kompozytowy, mający szansę znaleźć zastosowanie w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, energetycznym i medycznym. Mowa o tytanie i BNNT (Boron Nitride Nanotube – nanorurki azotku boru) – ultra lekkim, super mocnym i niezwykle odpornym na wysokie temperatury materiale, który będzie na dodatek możliwy do wykorzystania w technologii druku 3D.

Nanorurki azotku boru zostały odkryte w 1995 r. jednakże do tej pory nie udało się opracować prostej i szybkiej metody jego produkcji. Dzięki pracom zespołu z Deakin University to może się wkrótce zmienić, za sprawą zmodyfikowanego procesu produkcyjnego, który ma umożliwić komercjalizację BNNT.

Oprócz wyjątkowej wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury na poziomie 800°C, BNNT jest odporne na promieniowanie ultrafioletowe i ma wyjątkowe właściwości elektryczne. BNNT może być potencjalnie wykorzystywane do drukowania 3D baterii lub tworzenia ultra cienkiego materiału – Buckypaper, używanego w produkcji pokryć samolotów i pojazdów wojskowych.

Nowa metoda tworzenia BNNT jest oparta o zmodyfikowaną metodę mielenia w młynie kulowym i wyżarzania tuszem borowym. Nano cząsteczki boru są mieszane w młynie kulowym z azotanem metalu w etanolu, tworząc roztwór podobny do atramentu, który jest następnie wyżarzany w gazie zawierającym azot, w celu wytworzenia nanorurek.

Źródło: www.iopscience.iop.org via www.3dprintingindustry.com

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.