Japońscy naukowcy z Tokijskiego Instytutu Technologii opracowali specjalistyczny roztwór do druku 3D, za pomocą którego będzie możliwy druk elektroniki na mikroskopijną skalę. Ich celem było stworzenie materiału, który umożliwiłby tworzenie mikroskopijnych  elektrod. Aby zapewnić przewodzenie napięcia, potrzebny jest proces karbonizowania i materiał japończyków jako jedyny z obecnie dostepnych na rynku, jest w stanie przetrwać ten proces bez utraty swoich właściwości lub kształtu.

Japończycy mają bardzo bogate doświadczenia w zakresie miniaturyzacji – również w zakresie technologii druku 3D. W marcu pisaliśmy o Unirapid III – drukarce 3D przystosowanej do druku bardzo małych obiektów, tym razem tokijscy naukowcy poszli jeszcze dalej. Nowy materiał jest odporny na karbonizację i występuje jako płynny roztwór. Oznacza to, że mogą używać go konwencjonalne drukarki 3D (być może również Form 1?). Naukowcy przetestowali materiał przy użyciu ultrafioletu oraz lasera – obydwa testy się powiodły.

To odkrycie może otworzyć drogę dla wielu nowych aplikacji przeznaczonych do druku 3D. Perspektywy są bardzo szerokie, nowy materiał może zostać wykorzystany zarówno w przemyśle i elektronice jak i w medycynie i chirurgii.

Źródło: www.kurzweilai.net

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like