Nowy sklep Materialination

13

Pod koniec czerwca zeszłego roku opublikowałem artykuł, który odbił się dość sporym echem w branży druku 3D w Polsce. Dotyczył nowo otwartego sklepu internetowego Materialination i był… dość krytyczny 🙂 Od tamtej pory minęło sporo czasu i bardzo wiele zmieniło się zarówno u nas jak w obozie kierowanym przez Michała Frączka. Jedną z tych zmian jest nowa odsłona sklepu internetowego firmy! Skoro powiedziało się kiedyś „A” wypada powiedzieć też i „B„. Pierwszy sklep był po prostu tragiczny – jak jest tym razem…?

Najkrócej rzecz ujmując – jest bardzo fajny. Serio, naprawdę trudno jest się do czegokolwiek przyczepić…? Sklep oparty jest na silniku SHOPLO i o ile spotykam się po raz pierwszy z tą platformą, o tyle wywarła ona na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Grafika sklepu jest czysta i przejrzysta. Zdjęcia produktowe bardzo ładnie wkomponowują się w layout i wyglądają jakby były przygotowywane właśnie z myślą o tym konkretnym serwisie internetowym. Sklep ma bardzo przejrzystą nawigację i jest idealnie skrojony pod tablety. Jeśli chodzi o smartfony, to posiada dedykowaną wersję mobilną, dzięki której w łatwy i prosty sposób dokonamy zakupu nawet przez komórkę.

www.sklep.materialination.com

www.sklep.materialination.com

Kilka miesięcy temu zmianie uległa również główna witryna Materialination, która również prezentuje się bardzo poprawnie (w dużej mierze dzięki świetnym zdjęciom w headerze na stronie głównej), nie mniej jednak grafika sklepu bije ją na głowę. To po prostu bardzo stylowy i nowoczesny e-commerce. Nawet jeśli został oparty jedynie na jakimś gotowym szablonie, to z doświadczenia wiem, że nawet najlepszy szablon można w bardzo prosty sposób popsuć. Pod względem grafiki sklep otrzymuje najwyższą ocenę! Przejdźmy zatem do oferty…

www.sklep.materialination.com

www.sklep.materialination.com

Poprzedni sklep oprócz tego że był koszmarny, posiadał fatalną, wręcz odstręczającą ofertę. MakerBot Replicator 2, Ultimaker i RapCraft 1.3 były praktycznie w tych samych cenach co u producentów, za to Cube i CubeX były nawet droższe. Tym razem jest podobnie, ale za to asortyment jest o niebo ciekawszy. Przede wszystkim ktoś w Materialination w końcu przemyślał temat i zrezygnował z nieudolnych prób dystrybucji zagranicznych urządzeń stawiając na rynek polski. Na chwilę obecną w ofercie są drukarki dwóch producentów: Pirx3D i Omni3D. W przypadku tych pierwszych dostępny jest tylko jeden model, w przypadku drugich – pełen asortyment w postaci RapCrafta 1.4, FACTORY 1.2, Architecta 1.1 oraz najnowszego dzieła poznaniaków – Pi.

www.sklep.materialination.com

www.sklep.materialination.com

Ceny są takie same jak u producentów, lecz trudno oczekiwać aby były niższe – na to trzeba sobie zasłużyć generując naprawdę wysoką sprzedaż i praktycznie przejmując całą dystrybucję z rąk firmy. Generalnie Materialination stało się swego rodzaju resellerem Pirxa i Omni3D, poszerzając sieć dystrybucji obydwu firm. Nie wiem czy Materialination posiada na stanie te drukarki 3D? O ile zapewne jakiegoś Pirxa tak, o tyle wątpię aby zatowarowało się na ponad 40 tysięcy złotych, bo tyle są łącznie warte 4 urządzenia Omni3D. Gdyby było inaczej, potencjalni klienci mogliby odwiedzić siedzibę firmy i zobaczyć każdą z drukarek 3D na żywo?

W dniu dzisiejszym, na oficjalnym profilu Materialination na FB pojawiła się informacja, iż już wkrótce ma się pojawić w ofercie Zortrax. Jeśli to nastąpi, to do kompletu zabraknie tylko Profabba, ZMorpha i może golema – Materialination miałoby wtedy na stanie czołówkę polskich firm produkujących drukarki 3D. Koncentrując się wyłącznie na polskich producentach mogłoby stanowić to również dość ciekawy model biznesowy, wyróżniający ich spośród coraz liczniejszego grona resellerów i dystrybutorów drukarek 3D w Polsce.

Oprócz drukarek 3D w sklepie można kupić też filament. Dostępne są i ABS i PLA o średnicy 1,75 mm, pakowane w szpulach po 1 kg każda i w cenie 99,00 zł za szpulę. Filament jest holenderski i występuje w następujących kolorach:

  • ABS – czerwony, srebrny, pomarańczowy, ciemno zielony, czarny, biały, jasno niebieski
  • PLA – jasno zielony, szary, srebrny, pomarańczowy.

Podsumowując, nowy sklep Materialination to naprawdę solidny produkt bardzo pozytywnie wyróżniający się na tle innych platform na rynku. Gdyby poszerzono ofertę o dalszy asortyment – większą ilość filamentu, akcesoria do drukarek 3D czy elektronikę, mógłby z tego wyjść całkiem niezły e-commerce. Na razie został wykonany pierwszy krok ku dobremu – sklep wygląda ładnie i profesjonalnie a i jego oferta stoi na lepszym niż poprzednio poziomie. Czekamy na potwierdzenie newsów z FB dotyczących Zortraxa oraz ewentualnych, kolejnych nowości w ofercie…

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.