Katastrofa Titanica od ponad 100 lat niezmiennie elektryzuje ludzi na całym świecie. Znaleziony w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku wrak ulega niestety stopniowej degradacji, po części z przyczyn naturalnych, a po części z powodu coraz częstszych ekspedycji turystycznych. Specjaliści badający od lat resztki okrętu szacują, że w przeciągu najbliższych 50 lat istnieje realne niebezpieczeństwo, że jego kadłub ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Tymczasem pochodząca z miasta Everett blisko Seattle w USA firma OceanGate Expeditions, zamierza zrealizować projekt, który w pewnym stopniu będzie miał szansę ocalić Titanica dla przyszłych pokoleń – zeskanować go w 3D.

Firma zamierza rozpocząć w 2018 r. serię tygodniowych ekspedycji morskich na oceanie atlantyckim, mających na celu zebranie jak największej ilości danych w formie skanów 3D, obrazu video oraz danych sonarowych. Na ich podstawie ma zostać stworzony cyfrowy model wraku, co z jednej strony ma go uwiecznić na lata, a z drugiej stanowić materiał pod kolejne badania.

W maju 2018 r. z St. John’s – miasta portowego w Nowej Fundlandii w Kanadzie, ma wyruszyć siedmiotygodniowa ekspedycja naukowców, ekspertów i specjalistów, którzy będą odbywać tygodniowe misje badawcze. Załoga ekspedycji dla każdej misji ma wynieść ok. 20 osób. Cele jakie stoją przed ekspedycją to:

  • zebranie jak największej ilości materiału cyfrowego wraku oraz jego resztek znajdujących się w jego pobliżu za pomocą sonarów wielopasmowych, skanowania laserowego i fotogrametrii
  • dokumentowanie stanu wraku poprzez wykonywanie zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości
  • dokumentowanie flory i fauny otaczającej wrak w celu porównywania pozyskanych danych z istniejącymi i określenia stopnia wpływu jaki ma środowisko naturalne na degradację powłoki Titanica.

Pozyskane dane zostaną przekazane Advanced Imaging and Visualization Laboratory (AIVL – Laboratorium Zaawansowanego Obrazowania i Wizualizacji) w Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI – Instytut Oceanograficzny w Woods Hole) – instytucji która jest partnerem całego projektu. Dyrektorem AIVL jest Bill Lange, który był członkiem szeregu wcześniejszych ekspedycji badających wrak Titanica. Jego zespół dostarczy sprzęt do przetwarzania obrazu i oświetlenia oraz zajmie się montażem otrzymanych danych w celu stworzenia z nich modelu 3D.

Aktualnie OceanGate Expeditions prowadzą rekrutację na członków ekspedycji. Jeżeli ekspedycja zakończy się powodzeniem, a na podstawie pozyskanych danych uda się odtworzyć cyfrowy model wraku Titanica, będzie to bez wątpienia dokonanie co najmniej na miarę wykonania pierwszych zdjęć wnętrz zatopionego statku, do którego doszło w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Pozwoli także zobaczyć wrak wszystkim, którzy nigdy nie dostąpiliby tego w rzeczywistości.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Skanery 3D