Nie tak dawno pisałem o odblaskowym filamencie, wprowadzonym do oferty przez Kai’a Party’ego, właściciela CC Product (który ma na swoim koncie filamenty typu Laywoo-D3 czy Laybrick). Drugim producentem, który chce spróbować sił w tym temacie jest tajwańska firma BotFeeder. W realizacji swoich planów zamierza wesprzeć się funduszami pozyskanymi z kampanii na Indiegogo.

BotFeeder ma już w swojej ofercie kilka materiałów specjalnych. Są nimi elastyczny Filastic, świecący w ciemności Filaglow oraz przewodzący Filatron. Rodzina powiększa się zatem o kolejnego członka, reFilactive, czyli filament odblaskowy, dający taki sam efekt wizualny, jak podświetlone w nocy znaki drogowe, czy kamizelki odblaskowe. Jest zatem widoczny w ciemności, po skierowaniu na niego światła.

Jak też przyznają sami producenci inspiracją do produkcji tego typu tworzywa były właśnie wszelkiego rodzaju akcesoria odblaskowe np. odzież sportowa czy gadżety rowerowe. Prace nad jego stworzeniem rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku.

botfeeder-s-new-refilactive-3d-printable-filament-reflects-light-in-the-darkness-2

reFilactive jest materiałem elastycznym, co jeszcze bardziej zwiększa zakres jego specyficznych zastosowań. Sami twórcy promują go, jako filament mogący pomóc zapewnić większe bezpieczeństwo w ruchu pieszych (i nie tylko). Umożliwia on bowiem wytwarzanie np. odblaskowych bransoletek, które można nosić w czasie wieczornego spaceru, lub chociażby tabliczek, które można przymocować do kurtek, butów albo rowerów.

botfeeder-s-new-refilactive-3d-printable-filament-reflects-light-in-the-darkness-4

Całą tajemnicą omawianego filamentu jest wzbogacenie go o specjalne odbijające światło mikrodrobinki, które w czasie druku „rozmieszczają” się na całej powierzchni modelu. W normalnych warunkach oświetleniowych filament jest szary. Kiedy jednak robi się ciemno, a na wydruk skierujemy źródło światła, ten zaczyna emitować charakterystyczny biały poblask. Tworzywo dostępne jest tylko we wspomnianym kolorze ze względu na naturalne zabarwienie zatopionych w nim drobinek.

botfeeder-s-new-refilactive-3d-printable-filament-reflects-light-in-the-darkness-8

Filament nie powinien stanowić wyzwania dla wszystkich tych drukarek, które radzą sobie z materiałami elastycznymi. Jak nietrudno się też domyślić trzeba wykazać się odrobiną doświadczenia w kontaktach z tego typu tworzywami. Dla ułatwienia producent przedstawia swój przepis na udane wydruki. Powinniśmy zatem ustawić temperaturę druku na 230ºC, zastosować co najmniej 30% wypełnienie oraz warstwę 0,2 mm, a prędkość druku ustawić w przedziale 20-30 mm/s. Nie jest wymagane stosowanie podgrzewanej platformy roboczej. Ważną informacją w procesie projektowania modelu, jest fakt, że w miejscu jego styku ze stołem, nie zaobserwujemy efektu odblaskowego.

Celem kampanii jest zebranie 10 000$. Są one potrzebne na dalszy rozwój produktu, który hamują wysokie koszty materiału oraz produkcji filamentu. Jako nagrody za wsparcie otrzymujemy oczywiście reFilactive i to niezależnie od tego, czy kampania zakończy się sukcesem, czy nie,

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like