ODO Kronos – gigantyczna drukarka 3D produkcji Infinum3D oficjalnie trafiła do URSUSA

2

Od kilku tygodni w różnych mediach przewijają się informacje na temat „największej drukarki 3D w Polsce„, wyprodukowanej przez lubelską firmę Infinum 3D dla URSUSA. Chociaż temat tego projektu był nam znany od dobrych kilku miesięcy, wstrzymywaliśmy się z jej publikacją aż do chwili jego oficjalnej premiery. Ta nastąpiła w miniony piątek (16.09.2016 r.) i dziś śmiało możemy powiedzieć – naprawdę warto było poczekać z publikacją tego newsa! Oto ODO Kronos – jedna z największych drukarek 3D typu FDM na polskim rynku…

Urządzenie powstało na zlecenie lubelskiego URSUSA, który przygotował na jesieńtego roku prawdziwą ofensywę produktową. Firma kojarząca się wszystkim z produkcji ciągników rolniczych, zaprezentowała w piątek swój nowy produkt, w postaci elektrycznego auta dostawczego na prąd, zapowiedziała również produkcję elektrycznych autobusów oraz kolejnych aut dostawczych. Produkcja będzie odbywać się w nowej hali produkcyjnej o powierzchni 23 tys. m2, zrealizowaną kosztem 6,5 mln zł. Dzięki nowym planom rozwoju przedsiębiorstwa, w Lublinie powstanie blisko sto nowych miejsc pracy.

Drukarka 3D ODO Kronos została zainstalowana już w nowej hali. Ma służyć do szybkiego prototypowania elementów produkowanych przez URSUSA pojazdów. Jej obszar roboczy to 1 x 0,8 x 0,7 metra, a wymiary zewnętrzne to 2,2 x 1,6 x 2 metry. Jednakże to nie tylko duże gabaryty urządzenia czynią z Kronosa wyjątkowe urządzenie. Infinum3D pod przewodnictwem Tomka Zwolana zaimplementowało w nim cały szereg nowoczesnych i uniklanych rozwiązań.

Drukarka 3D jest wyposażona w dwie głowice drukujące, możliwy jest też demontaż całego extrudera i założenie w jego miejsce innego narzędzia. Wprowadzono elektroniczne systemy rozpoznawania głowicy drukującej, ważenia i identyfiakcji filamentu oraz system zapobiegający jego blokadzie. Stół roboczy drukarki 3D jest autopoziomowany, a komora robocza jest kondycjonowana.

Urządzenie jest przystosowane do pracy z każdym filamentem dostępnym na rynku. Maksymalna waga rolki jaką można w niej zainstalować to 5 kg. W standardzie drukuje na warstwie o wysokości 1 mm.

Chociaż ODO Kronos powstał dla URSUSA w ramach specjalnie przygotowanego pod to przetargu, Infinum 3D nie zamierza traktować tej realizacji jednostkowo. Firma liczy na to, że to dopiero pierwsza z szeregu realizacji tego typu, a współpraca z URSUSEM będzie miała ciąg dalszy. Abstarhując od samego przetargu i kwoty za jaką URSUS zakupił swoje urządzenie, koszt ODO Kronosa wynosi 250 tysięcy PLN.

 

DODAJ KOMENTARZ:

2 komentarze

  1. Avatar

    Czy będzie można zobaczyć jakąś jakąś zajawkę urządzenia w Kielcach? tzn… w tych Kielcach w Warszawie… no wiecie co mam na myśli.