Globalne ocieplenie ma drastyczny wpływ na wiele środowisk naturalnych na świecie, ale żadne z nich nie ulega degradacji tak szybko jak rafy koralowe. Delikatne ekosystemy, w których żyją różnorodne gatunki zwierząt i organizmów oceanicznych – od alg i bezkręgowców po ryby i ptaki, cierpią na skutek zjawiska zwanego „blaknięciem raf koralowych„, polegającego na odrzucaniu glonów przez polipy koralowe, wywołanego podwyższeniem temperatury wody w oceanie. Na całym świecie podejmowanych jest szereg inicjatyw poszukiwania rozwiązań tego problemu, a jednym z nich jest wykorzystanie technologii przyrostowych… I tak, niedawno na Summer Island na Malediwach została zainstalowana największa rafa koralowa wydrukowana na drukarkach 3D.

Za projekt odpowiedzialna jest organizacja Reef Design Lab z siedzibą w Melbourne, w Australii. Sztuczna rafa, zaprojektowana przez projektanta Alexa Goada, składa się z setek modułów ceramicznych i betonowych, z których każdy wygląda jak prawdziwy koral. Aby uzyskać autentyczny wygląd koralu, Goad użył specjalistycznego oprogramowania do modelowania 3D, tworząc 220 form odlewniczych struktur rafowych.

Formy zostały wydrukowane w technologii przyrostowej z ceramiki, która charakteryzowała się podobnymi właściwościami co węglan wapnia, tworzący rafy koralowe. Następnie trafiły one na Malediwy, gdzie zostały zalane betonem, złożone w całość i zatopione w „Błękitnej Lagunie” leżącej niedaleko piaszczystego obszaru kurortu Summer Island.

Rafa spoczywa siedem metrów pod wodą, w pobliżu istniejącego już „przedszkola koralowego„. Aby zainicjować rozwój nowej rafy, fragment koralowca z przedszkola został przeszczepiony w nowy, sztuczny koral z nadzieją, że rozrośnie się na strukturze ceramiczno-betonowej.

Przedstawiciele Reef Design Lab i Summer Island twierdzą, że jeśli projekt zakończy się sukcesem, za rok lub dwa będzie można zobaczyć nową, naturalnie wyglądającą rafę. Oczywistym jest również to, że w przypadku powodzenia przedsięwzięcia, Reef Design Lab będzie odtwarzać kolejne rafy koralowe przy użyciu technologii przyrostowych.

Źródło: www.youtube.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D