Podczas zeszłorocznych targów formnext 3D Lab po raz pierwszy przedstawił szerokiemu gronu odbiorców koncept kompaktowego atomizera do wytwarzania proszków metali. Zaprezentowany prototyp ATO One wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników targów, co zaowocowało m.in. zebraniem kilkudziesięciu pre-orderów na urządzenie.

Minął rok, a pracownicy firmy wykonali w tym czasie ogromną pracę. Teraz, podczas zbliżających się targów formnext 2018 3D Lab zaprezentuje atomizer w wersji finalnej, spełniającej wszelkie wymagania rynkowe. Drobnej zmianie uległa też jego nazwa…

ATO Lab jest pierwszym tego typu urządzeniem na świecie, pozwalającym na atomizację niewielkich ilości proszków metali – urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o badaniach nad nowymi typami materiałów, jednak według specjalistów z 3D Lab urządzenie ma szansę znaleźć zastosowanie w różnorodnych aplikacjach.

Zastosowana w urządzeniu technologia ultradźwiękowej atomizacji materiału pozwala na osiąganie sferycznych cząstek o średnicy od 20 do 100 µm – cały proces przeprowadzany jest w atmosferze gazu osłonowego. Urządzenie jest w stanie atomizować takie materiały jak aluminium, tytan, stal nierdzewna czy metale szlachetne.

Również oprogramowanie ATO Lab zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było jak najbardziej przyjazne użytkownikowi – komunikacja z urządzeniem odbywa się za pośrednictwem intuicyjnego ekranu dotykowego, a użytkownik ma kontrole nad wieloma parametrami procesu.

Główne zalety ATO Lab to:

  • wysoka jakość otrzymywanych proszków metali,
  • brak ograniczeń co do minimalnej ilości przygotowywanego proszku,
  • szeroka gama materiałów, które mogą zostać poddane atomizacji,
  • stosunkowo niski koszt produkcji,
  • skalowalność systemu i elastyczność procesu wytwórczego.

Tegoroczne targi formnext (13-16.11.2018r.) będą okazją do zobaczenia ATO Lab, czyli najnowszej odsłony atomizera od 3D Lab. Urządzenie znajdziecie na hali 3.0 na stanowisku G-20.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News