Od wielu lat kwestia programów do cięcia / przygotowywania modeli do druku 3D w technologii FDM / FFF jest dość jasna. Wśród darmowych, open-source’owych rozwiązań liderami są rozwijana przez Ultimakera CURA oraz wspierany przez Josefa Průšę Slic3r, a w dalszej kolejności KISSlicer czy MatterControl. W segmencie komercyjnym prym (wciąż…) wiedzie Simplify3D oraz autorskie programy wybranych producentów urządzeń, przypisane do konkretnych modeli drukarek 3D (np. Z-SUITE w Zortraxie, czy XYZWare w da Vinci). E3D – czołowy, brytyjski producent akcesoriów do drukarek 3D pracujących w technologii FDM / FFF, postanowił wprowadzić nieco zamieszania do ustalonego porządku rzeczy, prezentując Pathio – nowy slicer, dedykowany użytkownikom amatorskich drukarek 3D.

Program jest darmowy – aby go pobrać należy się zarejestrować. Producent zachęca do testów i dzielenia się efektami prac, aby testować na bieżąco kolejne funkcjonalności oraz wykrywać i poprawiać ewentualne błędy. Liczy również na to, że dość szybko powstanie baza profili dla najpopularniejszych drukarek 3D – aktualnie z Pathio mogą korzystać m.in. użytkownicy popularnego Creality Ender 3.

Program wykorzystuje autorską metodę cięcia modeli nazwaną przez E3D „offsetowaniem 3D” (3D offseting). Funkcja pozwala użytkownikom definiować grubość ścianki, a następnie oblicza przesunięcie ścianek modelu w celu najbardziej optymalnego wygenerowania krawędzi i wypełnienia. W istniejących slicerach osiąga się to przez dostosowanie wielu ustawień (np. górne warstwy stałe, dolne warstwy stałe etc.), offsetowanie 3D generuje stałą grubość ścianek w całym modelu bez występowania jakichkolwiek przerw lub dziur.

Wśród innych funkcjonalności jest także grupowanie modeli i nadawanie im określonych parametrów:

czy możliwość łatwej pracy z GCODE’em:

Pathio jest rozwijane przez E3D od 18 miesięcy. Zostało oparte o język C++ i framework Electron. Działa na Windows, Mac OS i Linux.

Program można pobrać tutaj.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like